Euroopa majandus langusest väljas

Sirje Rank 03. detsember 2009, 13:43

Euroopa statistikaamet kinnitas täna läinud kuul antud esialgse hinnangu, et Euroopa Liidu majandus jõudis kolmandas kvartalis langusest välja.

Eurot kasutavates riikides kasvas SKP teise kvartaliga võrreldes 0,4% ning 27 liikmesriigis keskmiselt 0,3%. Aastatagusega võrreldes kahanes SKP vastavalt 4,1% ja 4,3%.

Eksport kasvas kolmandas kvartalis euroalal teise kvartaliga võrreldes 2,9% ja ELis keskmiselt 2,4% (teises kvartalis oli langus vastavalt 1,3% ja 1,4%). Import kasvas euroalal 2,6% ja ELis tervikuna keskmiselt 2,4%. Eratarbimine kahanes nii euroalal kui ka ELis tervikuna 0,2% ning investeeringud vähenesid vastavalt 0,4% ja 0,5%.

Majandus toibub aga siiski alles riiklike tugimeetmete toel. Novembris on usaldusindeksid küll kerkinud, kuid tööpuuduse kasv ja euro tugevus pidurdavad majanduse toibumist.

Veebruari keskpaigast on euro dollari suhtes tugevnenud 20%. 9,8%-le kasvanud töötus on 11 aasta kõrgeimal tasemel.

„Euroala majandus ei näita veel märke, et suudetakse seista oma jalgadel. Toibumine sõltus riiklikest toetustest,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Dekabanki ökonomist Karsten Junius. „Tulevat aastat ilmestavad nõrk eratarbimine ja väiksem toetus riiklikest kulutustest. Majanduses on ees väga konarlik rada,“ jätkas ta.

USAs kasvas SKP kolmandas kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 0,7% ja Jaapanis 1,2%. Aastatagusega võrreldes oli langus vastavalt 2,5% ja 4,4%.
 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    03. December 2009, 13:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing