BÖRS: vedel maagaas purjetab appi

Kadrin Karner 11. detsember 2009, 09:17

Kui Venemaa ja Ukraina gaasitülide tagajärjel on Euroopa ülekantud tähenduses külma kätte jäänud, meenub ikka uuesti vajadus hajutada sõltuvust Vene gaasist või vähemalt praegustest impordikanalistest. Investorid aga saavad LNG pealt teenida.

Venemaa surub jõuliselt läbi oma uusi gaasitoruprojekte Euroopasse ning ka Euroopa Liidul endal on midagi töös (vähemalt plaanis). Kuid on ka alternatiiv - toru ei ole ilmtingimata vaja. Torupidi gaasi edastamisest kallim lahendus on vedeldatud maagaas (LNG), kuid eks tarnekindlus maksab kah midagi.

Kõigepealt külmutatakse maagaas umbes miinus 162 kraadini ning surutakse kokku. Gaasi ruumala väheneb vedeldades kuni 600 korda. Seejärel läheb LNG kahepõhjalistesse LNG-tankeritesse, mille maht on kuni 250 000 m3. Kui LNG jõuab sihtkohta, lastakse tal soojeneda ja muudetakse taas gaasiks, mida saab olemasolevasse gaasitorustiku lasta.

Euroopa ja USA probleem on selles, et LNG infrastruktuuri väljaarendamine on lapsekingades. Maagaasi tootjate poolel on huvi LNG vastu oluliselt suurem. Erinevalt USAst ja Euroopast on Aasia LNG-usku. Põhjuseid on mitu, kuid peamine on torutranspordi infrastruktuuri puudumine ja suured vahemaad. Kui Euroopas katab LNG umbes kümme protsenti maagaasivajadusest, siis Jaapanis on see Wirtschaftsblatti andmetel 96 protsenti, Lõuna-Koreas suisa 99 protsenti.

Pikemalt loe tänasest Äripäevast või SIIT! Sisenemiseks vajaliku päevapileti saad osta SIIN!

 

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. December 2009, 09:17
Otsi:

Ava täpsem otsing