Soome mures riigi kasvava võlakoorma pärast

Sirje Rank 21. detsember 2009, 10:53

Soome majandus on hullemast läbi, kuid uue kasvu võrseid pole veel õieti näha, samal ajal jätkab riigi võlakoorem kasvu, kirjutab tänane Kauppalehti.

Leht nendib, et majanduskeskkond on kriisiga muutunud ning sellega ka uue majanduskasvu alused ja võimalused. SKP ei taastu 2008. aasta tasemel veel mitu head aastat, kui arvestada, et tänavu on SKP langus ligi kaheksa protsenti.

Riigi rahaasjad on kehvas seisus – valitsuse maksutulud kahanesid jaanuarist oktoobrini läinud aasta sama perioodiga võrreldes 14%. Laekumine tulumaksust vähenes 27% ning käibemaksust 6%. Riigi kulutused kasvasid samal ajal 7%. Prognoosi järgi kasvab Soome avaliku sektori võlakoorem aastaks 2011 tasemele 52% SKPst.

Soome majanduse suureks probleemiks on nõrk investeeringute nõudlus Saksamaal ja mujal Euroopa Liidus, samuti nende riikide avaliku sektori suur võlakoorem. Nõudlus Soome tehnoloogiatööstuse toodete järele mõõnab.

Majanduse järgmises tõusutsüklis Soome eksport enam nii kiiresti ei kasva, kuna Aasia kasvuturgudele investeerides on Soome firmad oma riigi ekspordipotentsiaali vähendanud.
 
Kauppalehti kirjutab, et nüüd, kus Soome valitsus plaanib majanduse ergutamiseks käiku lastud abinõud lõpetada, peaks olema selge ettekujutus, mis on tulevaste aastate majanduskasvu mootorid.

Soome eksport kahaneb tänavu mullusega võrreldes veerandi võrra. Tegemist on strukturaalsete muutustega Soome majanduses, kus ekspordi osakaal saab olema edaspidi väiksem, niisamuti kui majanduse kasvupotentsiaal.   

Soome rahandusministeeriumi läinud nädalal avaldatud prognoosi järgi kasvab Soome majandus tuleval aastal 0,7% ja aastal 2011 2,4%. Lõppeval aastal kahaneb SKP 7,6%.

Soome riigieelarve defitsiit on tänavu 2,2% ning 2010. aastal 3,6% SKPst, ületades tuleval aastal euroalal lubatud ülempiiri. Aastal 2008 oli Soome riigi eelarve 4,4 protsendiga ülejäägis.

Maksutulude kiire vähenemine ja töötusega seotud kulutuste kasv tähendab, et isegi aastal 2011 tuleb Soome riigil veel ligi 11 miljardit eurot juurde laenata, prognoosib rahandusministeerium.

Töötus jõuab Soomes tipust läbi tuleval aastal 10,5% tasemel – võrdluseks oli aastal 2008 Soomes tööta 6,4% tööealisest elanikkonnast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    21. December 2009, 11:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing