Sain peaministri majandussõprade klubi liikmetelt palju koolitust, meenutas Tiit Vähi eile lahkunud klubi juhti Harry Männilit.
"Tegemist oli väga kogenud, enamasti majandusinimestega, aga ka ühiskondlikult väga aktiivsete inimestega läänemaailmast. Nendega kohtumised ja küsimuste arutamised andsid väga palju," rääkis Vähi.
"Sain peaministri majandussõprade klubi liikmetelt palju koolitust, mind see huvitas ja küsisin palju. Loomulikult ma ei saanud retsepte, ma sain arvamusi," lisas ta.
Vähi sõnul puutus ta Männiliga kokku põgusalt. "Kui Edgar Savisaare valitsuse minister ning hiljem peaminister, olen Männiliga kohtunud mõned loetud korrad. Meie arutelud on olnud üldist laadi, kunagi pole arutatud mingeid konkreetseid asju," lisas ta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Peaministri nõukotta kuulus 20-30 väliseestlast, kes tahtsid Eestit aidata ning mingil määral ka nostalgiliselt siin kokku saada, ütles Vähi. "Loomulikult ei olnud nad kinnistatud ainult peaministri juurde, vaid rääkisid nii valitsuse kui riigikogu liikmetega laiemalt, andsid nõu," märkis ta.
"Kui ümber laua on 20-30 inimest, kes annavad paarile inimesele nõu, siis ega see väga efektiivne pole. See oli ametlik osa, ent pärast seda jätkus vestlus koridoris, kabinettides, restoranides, kus arutati konkreetseid küsimusi," meenutas ekspeaminister.
Kõige aktiivsemalt tegutses Männili juhitud majandussõprade klubi Savisaare valitsuse ja minu esimese valitsuse ajal, kinnitas Vähi. "Pärast seda tegevus natuke vaibus. Ent jäid isiklikud kontaktid ja paljudel Eesti inimestel on need praeguseni," lisas ta.
Peaministri majandussõprade klubisse kuulusid Männili kõrval ka Rudolf Jalakas ja Mart Nurk Rootsist, Ervin Hopp Kanadast, sir Arvi Parbo Austraaliast jt.
Tiit Vähi oli Edgar Savisaare nn üleminekuvalitsuses aastail 1990-91 transpordiminister ning 1991-92 transpordi- ja sideminister. Jaanuari lõpust oktoobrini 1992 oli Vähi peaminister, tema järel sai valitsusjuhiks Mart Laar.