Eesti Prismas on pea kõik kaubad kohalikku päritolu. See osa kaupadest, mis tuleb Euroopast, jõuab Eestisse otse, selgitas ta. Soome kaupu on meie Prismades vähe ja nendegi puhul on kohati paarinädalane varu, rääkis Lihavainen. Vast mõne üksiku Soome taustaga kaubaga võib olla häireid, lisas ta.
Ka Talleggi müügidirektor Margus Venelaine tunnistas, et Soome sadamatööliste streik ettevõtte tegevust palju ei mõjuta. Tema selgitusel Tallegg suurt midagi Soome kaudu välja ei vea. Üksikud ekspordikogused lähevad praamiga, kuid need on üldisest ekspordist ikka üsna tühised kogused, lisas ta.
"Nii kaua, kui praamid käivad, ei mõjuta kuidagi," märkis Venelaine. Näiteks sel nädalal pole Soome läinud ükski Talleggi koorem. Firma põhiline eksporditurg on Baltimaad. Aasiasse läheb kaup - põhiliselt kanatiivad - otsejoones, ja seegi hooajaliselt, märkis Venelaine. Aeg-ajalt viiakse lihatooteid vähemal määral ka Soome, Rootsi ja Taani, lisas ta.
Eile varahommikul streiki alustanud Soome sadamatöölised halvasid sadamates kaupade liikumise. Ligi 3400 stividori nõudsid tööseisakuga suuremat lahkumishüvitist neile, keda eelarvekärbete tõttu koondatakse.
Streik seiskas neli viiendikku Soome ekspordist, hinnanguliselt jääb iga päevaga laadimata ja lossimata kaupu 280 miljoni euro ulatuses, vahendas agentuur Bloomberg. "See on sadamatele nagu noahoop selga," kommenteeris Soome meresõiduameti juht Markku Mylly.
Soome metsatööstus hindab, et iga streigipäevaga jääb saamata 30 miljonit eurot eksporditulu. UPM-Kymmene teatas, et on streigi tõttu juba peatanud töö Rauma paberitehases.
Mullu vähenes majanduslanguse tõttu laevaliiklus Soome sadamates pea viiendiku võrra.
"Nädalapikkune streik jätaks jälje Soome esimese kvartali SKP näitajasse," ütles Sampo Banki peaökonomist Helsingis Lauri Uotila. "See on praegusel ajal valus löök," lisas ta.