Eesti Panga andmetel suurenes selle aasta I kvartalis kaubandusettevõtetele antavate laenude hulk 30%, Eesti suurima panga Swedbanki sõnul võib olla tegemist asjaoluga, et uue kauba sisseostmiseks puudub ettevõtetel likviidsus.
„Kuna suuresti müüdi ladudes olev kaup allahindlustega, siis positiivse rahavoo juures oli ettevõtetel siiski kahjum. Nüüd aga uue kauba sisseostmiseks likviidsus puudub,“ selgitas statistikat Swedbanki ettevõtete finantseerimise divisjoni direktor Tauno Vanaselja.
Kogu sektoril on tõusnud likviidsusvajadus ning sektori ettevõtetes on hakatud rohkem kasutama olemasolevaid lühiajaliste finantseerimistoodete limiite ehk siis kaupmehed on rohkem laenu võtnud just likviidsusvajadusest lähtuvalt,“ rääkis Vanaselja.
Eelmine aasta hooajakaupade sisseostmiseks praktiliselt laenu ei võetud ning ega pangad eriti agaralt andnud ka, lisas Vanaselja. „Seetõttu elati aasta vanade varude pealt, mis hoidis ettevõtete rahavood positiivsed. Tänaseks on aga laod tühjad ja uut kaupa hooajaks on vaja osta,“ selgitas ettevõtete finantseerimise divisjoni direktor.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Kaubandusettevõtete laenud on enamasti käibe ning varudega seotud laenutooted. Kui tarbimine kasvab, kasvavad ka vastavad laenumahud,“ ütles Sampo Panga ettevõtete panganduse direktor Indrek Puskar.
Tema sõnul võib statistika näidata kaubandusele omaste lühiajaliste käibelaenude pikendamist. „Üldiselt on laenude väljastamine üsna sarnases situatsioonis kui aasta tagasi," lisas Puskar.
SEB ütles, et kuna kaubandusettevõtete mõiste on väga lai, siis on toodud numbreid keeruline kommenteerida. "Me ei ole täheldanud olulist laenuaktiivsuse tõusu antud sektoris, kuid võib-olla on meie käsitlus kaubandusettevõtete sektorist kitsapiirilisem. Majandusaktiivsuse taastumisel ei ole kahekohalised kasvunumbrid samas väga üllatavad, kuna eelmise aasta võrdlusbaas oli kohati väga madal," ütles SEB kommunikatsioonijuht Silver Vohu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!