Mööblitootja Kitman leiab, et Põhja-Eesti Regionaalhaigla rikkus mullusel ligi miljonikroonisel riigihankel seadust ja eelistas Standardit.
Juulis kuulutas regionaalhaigla (PERH) välja avaliku hanke, soovides osta eritellimusmööblit. Hankel osalenud Kitman leidis, et hanke tingimused ja nõuded olid vigased, ning esitas kaebuse riigihangete ameti vaidlustuskomisjoni. Nüüd on asi jõudnud kohtusse.
Näiteks oli tingimustes nõue, et pakkuja peab esitama detailsed joonised nii paberil kui ka elektrooniliselt, kuid täpsemaid juhtnööre ei antud. Kitmani esindava vandeadvokaadi Taivo Ruusi sõnul on jooniste tegemine väga kulukas, see nõudnuks 300 töötundi ja ligi 100 000 krooni.
Vaidlustuskomisjon leidis, et nõuded detailsetele joonistele olid ebaselged, hankija ei taganud riigihanke läbipaistvust ja kontrollitavust ning pakkujaid ei koheldud võrdselt.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Teine punkt, mille vastu haigla komisjoni hinnangul eksis, oli sertifikaadinõue. "Kuna hanke esemeks pole olemasolev, vaid alles toodetav mööbel, pole vastavussertifikaatide esitamine enne mööbli tootmiseks vajaliku materjali soetamist võimalik," ütles Ruus.
Haigla: me ei saa hankida tõendamata kvaliteeti
Komisjon rahuldas Kitmani vaide ja palus haiglal hankedokumendid seadusega vastavusse viia, PERH kaebas otsuse Tallinna halduskohtusse. Haigla administratiivdirektori Aivi Karu sõnul pole nad hanke korraldamise nõudeid rikkunud.
"Regionaalhaigla ei pea võimalikuks hankida tõendamata kvaliteediga tooteid," põhjendas ta.
Samal ajal, kui haigla ja mööblitootja hanke üle vaidlesid ning vigane hankemenetlus oli endiselt jõus, korraldas PERH samale mööblile uue hanke. Menetlus viidi läbi väljakuulutamiseta läbirääkimiste laadis. Haigla põhjendas niisugust hankeliiki kui ettenägematutest asjaoludest põhjustatud äärmiselt kiireloomulist olukorda.
Ruusi sõnul on sellise hankeliigi kasutamine läbipaistmatu ning puudus ka seaduslik alus. "Erakorralised asjaolud ei tohi tuleneda hankijast endast, selleks asjaoluks võib olla näiteks linnugripi puhkemine, kus on vaja kiiresti vaktsiini osta," selgitas ta.
"Riigihanke aruannetest on näha, et haigla eesmärk ja eelistus oli sõlmida hankeleping Standardiga, mitte aga parima pakkujaga," lisas Ruus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Advokaat palus alustada väärteomenetlust
Haigla poleks Ruusi sõnul tohtinud käimasoleva hanke kõrval, kus võitja oli selgumata, korraldada uut. Selle peale esitas Ruus kaebuse ametile algatada haigla suhtes väärteomenetlus.
Karu kinnitas, et hankeliigi valik tehtud põhjendatult ja teadlikult. Haigla X-korpuse sisustamist tuli alustada tema sõnul mullu novembris, mööbli tootmisele oleks kulunud mitu kuud, ka polnud enam aega uue hanke väljakuulutamiseks.
"PERH kaasas haigla tollesse hankesse kõik huvilised, kes olid varasemas avatud hankes dokumendid välja võtnud ja vastasid haiglale teadaolevalt kvalifitseerimistingimustele, siis ei kahjustanud teise hankeliigi valik ka konkurentsi. Kuna AS Kitman oli samal ajal toimunud büroomööblihankes esitanud haiglale dokumendid, millest nähtus, et nemad ei kvalifitseeru eriprojektmööbli hankes, siis Kitmani ei kaasatud," selgitas Karu.
Riigihangete ameti peadirektori asetäitja Andres Veeli sõnul on väärteomenetlus kohtus käimas ning järelevalveametniku huviorbiidis on lisaks eriprojektmööbli hankele veel kolm PERHi mullust mööblihanget.
"Pole saladus, et praegu üks ametnik viib järelevalvemenetlust läbi, üsna tõenäoliselt lõpeb see PERHi või selle töötaja karistamisega," ütles Veel.
Mis puudutab kohtusse jõudnud eriprojektmööbli hanget, siis selle kohta Veel hinnangut anda ei oska. Esimese astme kohtus PERH kaotas, kuid kaebas edasi.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kommentaar
Enn Veskimägi
Standardi omanik ja juht
Põhjuseks, miks riigihangetega seoses on nii palju vaidlusi, on vigane riigihangete seadus. Praegu vaieldakse Põhja-Eesti Regionaalhaigla ligi miljonikroonise hanke pärast, samas kui Ida-Tallinna Keskhaigla ostis ligi 500 miljoni krooni eest üldse hankeid tegemata - seda ei vaidlusta keegi.
Mina leian, et teeme kõigepealt riigihangete seaduse korda, et see on kõigile üheselt arusaadav ja kohustuslik.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seda seadust parandatakse paragrahvide kaupa, kuid need paragrahvid on lõpuks üksteisega vastuolus.
tasub teadaStandardi võidetud hanked PERHis
2009 juuli
kontoritoolid 1,95 mln kr (avatud pakkumine)pehme mööbel 978 143 kr (avatud pakkumine)2009 septembereriprojektmööbel 985 051 kr (väljakuulutamiseta läbirääkimistega hange, tingitud kiireloomulisest olukorrast)büroomööbel koos paigaldusega 2,8 mln kr (väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetlus, ühtki pakkumust või nõuetele vastavat pakkumust ei ole laekunud avatud hankemenetluse käigus)
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!