Jaana Pikalev • 21. mai 2010 kell 6:21

Tallinna Vesi lükkas Telekomi troonilt

Igal aastal traditsiooniliselt terve aasta puhaskasumi välja maksnud Tallinna Vesi otsustas sel aastal investorid üle puistata rahahunnikuga, mis ületab eelmise aasta kasumi ligi kahekordselt.

Vähemalt miljon krooni võtab omanikutulu erainvestoritena välja neliteist inimest. Neist konkurentsitult kõige enam (91,6 miljonit krooni) läheb raha Merko Ehituse suuromaniku Toomas Annuse kaukasse.

Investoritele raha teenivate firmade leidmine on viimaste aastate jooksul muutunud Tallinna börsil peaaegu võimatuks ülesandeks. Börsilt on lahkunud suur dividendimaksja Saku Õlletehas ja omanikutulu maksmise sümboliks peetud Eesti Telekom. Nutune on ka seis siiani väga stabiilse dividendimaksja Normaga, mis on küll endiselt börsil, kuid mille dividendikraanid on suuromanik Autoliv pärast ülevõtmispakkumise tegemist kinni keeranud.

Tallinna Vesi maksab välja kahe aasta kasumi

Hoolimata dividendivaenulikest sündmusest tuleb selle aasta omanikutulu saak Tallinna börsil siiski väga hea, kuna neljast dividendimaksjast (Tallinna Vesi, Tallinna Kaubamaja, Merko Ehitus ja Harju Elekter) tegi tervelt kolm investoritele sel aastal erakorraliselt positiivse üllatuse.

Igal aastal traditsiooniliselt terve aasta puhaskasumi välja maksnud Tallinna Vesi otsustas sel aastal investorid üle puistata rahahunnikuga, mis ületab eelmise aasta kasumi ligi kahekordselt. Sisuliselt haaras vee-ettevõte selle liigutusega elegantselt üle Eesti Telekomi positsioone, kelle igakevadised kasumi väljamaksed on aastaid moodustanud umbes kaks kolmandikku Tallinna börsi kõigist dividendimaksetest.

Kuna Tallinna Vesi muutus börsifirmaks munitsipaalettevõttest, on kõik veefirma aktsionärid ka pesuehtsad investorid ehk pidanud aktsiaid turuhinnaga soetama. Seetõttu ei leia veefirma aktsionäre ka edetabeli eesotsast.

Merko suuromanikud tegid edetabelis puhta töö

2010. aastal võib omanikutulu välja maksvat ehitusfirmat pidada tõenäoliselt juba erakordseks nähtuseks. Selle kõrval on suisa ulmeline näha ehitusfirmat, kes suudab oma dividendimakset kolmekordistada. Selline on aga Tallinna börsil noteeritud Merko Ehitus, kelle viis suuromanikku kasseerivad sel aastal kamba peale dividende koguni 140,3 miljonit krooni.

Üllatusena võib välja tuua ka Tallinna Kaubamaja, mis hoolimata Läti Selverite-äri külmutamisplaanist ja sellega kaasnenud paarisaja miljoni kroonisest aastakahjumist rõõmustab investoreid väikese dividendimaksega.

Tõsi. Dividendidelt riisuvad koore ehk 12,2 miljonit krooni Tallinna Kaubamaja neli suuromanikku Jüri Käo, Andres Järving, Enn Kunila ja Alle Vanaselja.

Kommentaarid

Kristel Rehe (22. koht - 375 000 krooni)

Minu jaoks on üllatus, et olen suuremate dividendide saajate hulgas.

Ma olen alati olnud suurte institutsioonide poolt, mis on kindlad, stabiilsed. Ei olnud ka väheoluline, et Tallinna linn on veefirmas suurosanik. Kindlasti oli investeeringuotsusel määrav dividendide osakaal. Algusaastatel oli isegi paika pandud, et mingisuguste aastate lõikes nad kavatsevad dividende tõsta. Otse loomulikult on aktsia hind ise väga meeldivalt tõusnud. Ka see on positiivne areng olnud.

Mina ootasin suure huviga, et ehk Eesti Energia tuleb turule, ma olin väga valmis energiafirmasse investeerima. Mulle oli see väga ebameeldiv üllatus, et see pooleli jäi. Ma tegelikult plaanisingi dividenditulu sinna investeerida. Nüüd pean mõtlema, kuhu või millesse selle paigutan, kindlasti kontole lebama ei jäta.

Elmo Somelar (21. koht - 387 550 krooni)

Kahtlemata on dividendid üks investeerimise eesmärke. Aga valiku teen selle järgi, milliste ettevõtete kohta on rohkem informatsiooni.

Kuna ise olen Eestis, siis Eesti ettevõtete kohta on igapäevaselt informatsiooni rohkem saadaval, mistõttu on seni Eesti börsil usaldusväärsem investeerida. Kuna ma professionaalsete nõustajate kaudu oma portfelli ei koosta, vaid valin investeeringud ise, siis on neid lihtsam jälgida. Dividenditulu paigutuste peale ei ole veel mõelnud. Tõenäoliselt investeerin tagasi ehk välja ei maksa. Kuhu täpselt, ei oska momendil öelda.

 

Hetkel kuum