Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Hansapanga osakonnajuhi peadpööritav edu Venemaal

  Endine Hansapanga osakonnajuht Indrek Gusev on paari aastaga Venemaal teeninud ligi sada miljonit krooni, millega tõuseb Äripäeva rikaste edetabelisse.

  Äripäeva küsimus tähtajaliste hoiustena intresse koguva ligi saja miljoni kohta tuleb talle uudisena. "Olen muidugi üllatunud sellisest huvist minu tagasihoidliku isiku vastu," ütleb ta.
  Äriregistri andmeil on kunagine pankur seotud kolme firmaga. Lisaks on Gusev Austrias registreeritud valdusfirma Krutrade AG nõukogu liige. Ettevõte vahendab Vene söetööstushiiu Kuzbassrazrezugol toodangut eri riikidesse. Krutrade on ka Muuga söeterminali omanik ja peamisi partnereid.
  Luksuskorter rannahoones
  Gusevile kuuluv Barolo Finants tegeleb investeerimisega võlakirjadesse ning finants- ja juhtimisalase nõustamisega. Mullu oli firma müügitulu 40 miljonit krooni, mis tuli finantsteenuste osutamisest Venemaal. 2008 oli müügitulu 53,3 miljonit, kokku on firmal varasid enam kui saja miljoni eest, sellest ligi 79 miljonit krooni on sularaha. Kasuminumbrid on muljetavaldavad, 2008. aastal oli ettevõtte kasum ligi 60 miljonit, mullu 43 miljonit ehk rohkem kui käive.
  Barolo Finants soetas mullu ühe Eesti eksklusiivsema korteri Pirita rannahoones. Kinnistusregistri järgi on firma nimel 360ruutmeetrine ja 15,8 miljonit maksnud apartement.
  Majandusaasta aruandes seisab, et ettevõtte ei ostnud korterit firma tegevuse tarbeks ega kasumi teenimiseks.
  Gusevi sõnul arendab Barolo Finants põhitegevust Eestist väljas. "Kui firma on osalenud mõnes siinses investeeringus, siis vaid seetõttu, et siinne turuolukord on soodne. Ka teie mainitud äritegevust tuleb käsitleda lihtsalt investeeringutena, mis ei moodusta firma tegevusest suurt ega strateegiliselt tähtsat osa," selgitab ta.
  Mis puudutab Gusevit ennast, siis töötab ta enda sõnul praegu Krutrade AG nõukogu liikmena. Ta kinnitab, et osalust Krutrade'is tal pole.
  "Tegelen praegu nõustamisega väljaspool Eestit ning põhilised tegevusalad on ettevõtete finantside planeerimine ja mergers & acquisitions (ühinemised ja ülevõtmised - toim). Kui lubate, siis jätaksin kommenteerimata sissetulekut puudutavad küsimused, kuna pole kunagi soovinud isiklikke teemasid avalikkuses või avalikult eksponeerida," räägib Gusev.
  Venemaal kümneid miljoneid teeniv Gusev on osanik ka Supergate OÜs, mille teine osanik on endine Ladade müüja Sandu Huban. Tänavu märtsis ostis Supergate enampakkumiselt endise Fakto Auto juba mõnda aega tondilossina seisnud kinnistu Pirita teel. Tehingu summa oli 20 miljonit krooni, varem oli kohtutäitur selle eest küsinud kaks korda enam.
  Fakto tondiloss saab korda
  "Täpseid plaane on vara avaldada, kuid nii palju võib öelda, et kuna see plats on linnapildi seisukohast väärtuslikus kohas, kavatseme selle korda teha," ütleb Gusev.
  Nagu Barolo Finants, tegeleb ka Supergate finantsteenuste osutamisega Venemaal. Ettevõtte käive ulatus 2008. aastal 4,5 miljoni kroonini, puhaskasum oli samuti 4,5 miljonit.
  Supergate soetas 2008. aastal vahtpolüstüreenist soojusisolatsioonplaatide tootja Estplast Tootmine OÜ, mis turustab toodangut ka välismaal.
  Kolmas firma, mille juhatusse Gusev kuulub, on Charboun Invest, mis ostis paar aastat tagasi Coal Ternimali aktsiad ja on Muugal asuva söeterminali omanik. Ettevõte on registreeritud Kohtla-Järvele Kauba tänav 4, mis kuulub Oliver Vainola ettevõttele Masu Holding. Vainola oli kuni tänavu maini üks osanik Meelis Laole kuuluvas firmas ML Investments Group.
  Charboun Investi asutaja oli Maksim Liksutov, omanikeks olid kunagi Liksutov ja Transgroup Invest (omanikud Liksutov ja Sergei Glinka). Praegu on ettevõtte omanik Küprosele registreeritud Krutrade AG.
  Salapärane äripartner
  Äripäev üritas saada kommentaari ka Fakto Auto kinnistu ostnud firma Supergate kaasosanikult Sandu Hubanilt, kuid tulemusteta.
  Sekretärid, kes tema osalusega firmade telefone vastu võtsid, ei teadnud temast midagi, ka ei pidavat ta kunagi ettevõttes kohal käima. Teda teadvad inimesed ütlesid, et pole Hubani juba poolteist aastat näinud.
  Praegu on ta äriregistri andmeil seotud vähemalt kümne ettevõttega.
  Kirju minevikuga Sandu Huban, hüüdnimega Sandaal ja endise nimega Aleksandr Guban on avalikkuse eest kiivalt varju hoidnud juba aastaid.
  Hubani äri algas 1990ndatel Ladade müügiga, hiljem tulid kütuseäri Favora tanklaketis ja transiidiäri. 2000. aastal anti talle vaatamata kapo vastuseisust Eesti kodakondsus. 2004 lõpetas ta põllumajandusülikooli loomaarsti erialal. Aastaid tagasi oli tal 1500pealine seakasvatus, kuid see läks likvideerimisele. Huban on Tartu hokiklubi Välk 494 üks kauaaegsemaid rahastajaid.
  2005. aastal kirjutas Äripäev, et Hubani auto-, kütuse- ja kinnisvaraäridest moodustatud firmade võrgustiku käive ulatub ligi miljardi kroonini.
  KommentaaridMäletan teda hästi, sest ta oli mu kolleeg. Ta tegeles põhiliselt laenudega, ta oli spetsialiseerunud transiidile ja idapoolsetele klientidele. Hansapangas tegutses ta edukalt.
  Rain Lõhmus, Hansapanga asutaja
  See on inimese puhul loomulik karjäär, ma arvan, et ta tegi õige valiku. Tunnen Gusevi saavutuste üle siirast rõõmu.
  Aivar Rehe, endine Hansapanga riskidirektor
  Tunnen ja mäletan teda hästi, sest ta oli minu ammune kolleeg Hansapangas. Tema puhul oli suhtehalduse joon väga hästi paigas, tal oli korrektne ärile suunatud vaade. Samas ei unustanud ta ära ka riskijuhtimise olulist vaadet. Ta oli oma kaubanduse ja finantseerimisega tegelevas üksuses kindlasti liider.
  Kui inimene on nupukas ja aktiivne, on tal kõik võimalused karjääriks.
  Tema firma majandusnäitajate puhul on tegu selgelt positiivse tulemiga. Äris siniste silmade eest ei maksta, seal taga on väga hea töö.
  Jüri Mõis, Hansapanga asutajaTean Indrekut väga hästi. Pärast Hansapanga aega kasutasime tema abi transiidiäris. Indrek oli nii-öelda oma mees Moskvas. Ta oli abiks nii kontaktide loomisel kui ka muus, oli ta ju pangas pangatugi trader'itele (kauplejatele).
  Ärge seda sadat miljonit krooni üleliia tõsiselt ka võtke, nagu ka rikaste edetabelit. Me ei tea ju, kuid suured on ettevõtte kohustused ja likviidsus.
  Indrek on väga tubli poiss. Sisemiselt ja väliselt korrektne ning see on Vene ärikeskkonnas kindlasti võluv. Ma ei imesta tema edu üle Venemaal. Ta on äärmiselt meeldiv inimene nii äris kui ka elus.
  taustKrutrade AG, kellele kuulub Venemaal Kuzbassrazrezugol ning kel on söe kaevandamise litsents 11 Vene maardlas, peetakse Venemaa suuruselt teiseks kivisöetootjaks ja esimeseks ekspordimahult. Aastas eksporditakse 25-27 miljonit tonni Kuzbassi sütt.
  Krutrade AG ajab suurejoonelist äri
  2008 oli Krutrade'i müügitulu krooni 23,5 miljardit krooni, dividende maksti omanikele 307 miljonit krooni.Kuzbassrazrezugoli omanikestruktuur on keeruline. Investeerimispanga Broker Credit Service andmetel kuulub ligi 85% aktsiatest firmade Kuzbasstrans, Riostal ja Coal Holdings and Assets Ltd kaudu Iskander Makhmudovile ja Andrey Bokarevile. Samas omab Kuzbassrezugol ise osalust ettevõtetes Krutrade ja Kuzbasstrans, vastavalt 13,7% ja 13,4%.Austria majandusajalehed on kirjutanud, et Viin on Vene söehiiglase sõlmpunkt, sest just seal asub Krutrade AG peakontor.UGMK-Holding suuromanik Makhmudov kontrollib 35-40% Vene vasetoodangust. Ta on ka ettevõtte Transmashholding aktsionär, mis on Venemaa suurim vedurite ja raudteeseadmete tootja ning mille peamine partner on riigile kuuluv Vene Raudteed ja Prantsuse masinatööstuse gigant Alstom.Makhmudov kuulub ajakirja Forbes hinnangul Venemaa 15 rikkaima inimese hulka, maailma rikkaimate ärimeeste seas on tal 80. koht. Tema varandust hinnatakse 8,5 miljardile dollarile.Makhmudov on otsapidi seotud ka Eestiga. Nimelt Muuga söeterminali rajanud Transgroupi asutajaks peetakse just Makhmudovi ja Balti riikide suurimat transiidiettevõtet WorldWide Invest, mida juhivad Liksutov ja Glinka.Transgroup Invest omanikud Sergei Glinka ja Maksim Liksutov olid mullu Venemaa rikaste TOPis 1,82 miljardi kroonise varandusega 184. kohal.
   
   
   
 • Hetkel kuum
Märt Meesak: majutusasutuste käibemaksu tõus tuleb ära jätta
Eestis ei olda 30 aastat turismisektorit vääriliselt hinnatud. Praegusel keerulisel ajal saab seda teha, jättes kavandatud maksutõusu ära, kirjutab ettevõtja ja Vabaerakonna esimees Märt Meesak.
Eestis ei olda 30 aastat turismisektorit vääriliselt hinnatud. Praegusel keerulisel ajal saab seda teha, jättes kavandatud maksutõusu ära, kirjutab ettevõtja ja Vabaerakonna esimees Märt Meesak.
USA aktsiad tõusid kõigi aegade kõrgeimale tasemele
USA aktsiad hüppasid esmaspäeval kõigi aegade kõrgeimale tasemele, kui S&P 500 lõpetas päeva käesoleva aasta 30. rekordiga, vahendas Yahoo Finance.
USA aktsiad hüppasid esmaspäeval kõigi aegade kõrgeimale tasemele, kui S&P 500 lõpetas päeva käesoleva aasta 30. rekordiga, vahendas Yahoo Finance.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Väikeettevõtjate esindaja loodab kliimaministeeriumile
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Pannkoogimeistrid uuendavad kasvuretsepti: tuleb Eestist väljas ise äri püsti panna
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Konkurentsiameti juht räägib ebapopulaarsete otsuste langetamisest ja inimeste pahameelest
Pärnu juhtimiskonverentsil rääkis konkurentsiameti juht Evelin Pärn-Lee sellest, kuidas langetada ebapopulaarseid otsuseid ja millega seejuures arvestada tuleb.
Pärnu juhtimiskonverentsil rääkis konkurentsiameti juht Evelin Pärn-Lee sellest, kuidas langetada ebapopulaarseid otsuseid ja millega seejuures arvestada tuleb.
Aasta lõpuks sõidavad pealinna tänavatel vesinikutaksod
Vesinikutehnoloogiaettevõte PowerUp Energy juhi Ivar Kruusenbergi sõnul jõuavad novembris Tallinna tänavatele esimesed vesinikutaksod.
Vesinikutehnoloogiaettevõte PowerUp Energy juhi Ivar Kruusenbergi sõnul jõuavad novembris Tallinna tänavatele esimesed vesinikutaksod.
Aasta lõpuks sõidavad pealinna tänavatel vesinikutaksod
Vesinikutehnoloogiaettevõte PowerUp Energy juhi Ivar Kruusenbergi sõnul jõuavad novembris Tallinna tänavatele esimesed vesinikutaksod.
Vesinikutehnoloogiaettevõte PowerUp Energy juhi Ivar Kruusenbergi sõnul jõuavad novembris Tallinna tänavatele esimesed vesinikutaksod.
Kõhnunud EKRE valis esimeest ja rühib edasi. “Ehk on abiks ka kindla käega juht” Mart Helme ajakirjanikule: korrigeerige oma suhtumist!
“Mina näen, et meie erakond on üks demokraatlikumaid Eestis. Kõik on selge ja läbinähtav!” ütleb EKRE Lääne-Virumaa ringkonna juhatuse liige Andero Põllu, partei lipp õlal uhkelt lehvimas. Tema hõbedase läikega päikeseprillidelt on näha, kuidas keegi ajakirjaniku ja parteilase vestlust filmib.
“Mina näen, et meie erakond on üks demokraatlikumaid Eestis. Kõik on selge ja läbinähtav!” ütleb EKRE Lääne-Virumaa ringkonna juhatuse liige Andero Põllu, partei lipp õlal uhkelt lehvimas. Tema hõbedase läikega päikeseprillidelt on näha, kuidas keegi ajakirjaniku ja parteilase vestlust filmib.
Tippjuht avameelselt: just see on töötajate puhul kindel punane lipp
Amazonile kuuluva Whole Foodsi juht Jason Buechel avaldas väljaandele CNBC, mis on tema jaoks töötajaid värvates kindel punane lipp.
Amazonile kuuluva Whole Foodsi juht Jason Buechel avaldas väljaandele CNBC, mis on tema jaoks töötajaid värvates kindel punane lipp.