7. juuni 2010 kell 8:44

Laste investeeringud võiks siduda investeerimiskontoga

Tallinna börsi juhatuse liige Kaidi Ruusalepp paneb ette, et ka laste investeeringute tehingud investeerimiskontol võiks toimuda kohtu loata.

Ruusalepp käis portaalis Invest Mentor välja idee, et vanematel võiks võimaldada teha lapsele nii väärtpaberikonto kui ka sellega seotud investeerimiskonto, kus saaks kohtu loata tehinguid teha. Luba oleks vaja aga siis, kui vanem sooviks lapse nimel olevalt investeerimiskontolt raha välja võtta.

"See võimaldab heatahtlikel vanematel lapse tulevik kindlustada ning hoida kohtul silm peal neil paaril juhul, mil lapsevanem lapse pärandvaraga tõepoolest omakasupüüdlikult ümber käib," kirjutas Ruusalepp.

Järgmisel aastal vabastatakse tulumaksuseaduse muudatuse tulemusel eraisikute väärtpaberiinvesteeringud kuni raha käikuvõtmiseni tulumaksust juhul, kui tehinguid tehakse investeerimiskontolt. Samas hakkab kuu aja pärast kehtima perekonnaseadusesse kirjutatud nõue, et lapse väärtpaberikontoga tehingute tegemiseks tuleb küsida kohtu luba.

Ruusalepp märkis ka, et kuigi väidetavalt puudutab perekonnaseaduse muudatus vaid 1800 inimest, sest just niipalju on alla 18-aastaste nimel avatud väärtpaberikontosid, on paljudes pankades lastel nimel ka muid kasvukontosid.

"Ühtekokku võib olla Eestis üle 5000 laste nimele tehtud väärtpaberiinvesteeringu. Küsimus on eesmärgis – kas tahame sellegi arvu nullida või pigem kasvatada majanduslikult kindlustatud laste arvu ühiskonnas," küsis Ruusalepp.

Autor: Kadri Bank, Indrek Kald

Hetkel kuum