13. juuli 2010 kell 17:39

Tunne Kelam: Eesti tuli kriisist ainsana auga välja

Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelami sõnul suutis Eesti ainsa riigina võtta kriisist midagi positiivset.

Millise tundega vaadata tagasi euroga ühinemise protsessile, just nüüd kui lõplik jah on käes?

Hetkel meil on põhjust olla väga rahulolevad. Aga meil tuleb veel väga tõsiselt pingutada tuleviku jaoks. See, et Eesti suutis kriisi olukorras ainsana auga välja tulla ja võtta sellest negatiivsest olukorrast midagi positiivset, see on eeskujuks Euroopale.

See on aga ka vastutus ja usk tuleviku ees. Me väljendame sellega oma usku eurotsooni kestvusse. Aga samal ajal me vastutame, et me jätkame sama (raha)poliitikat, mis kindlasti ei ole lihtne, kui me vaatame mis meie ümber Euroopas toimub.

Näiteks kuidas Prantsusmaa meeleheitlikult võitleb selle eest, et pensioniiga tõsta 60-lt 62 eluaastani ja neid näiteid on veel kuhjaga.

Aga ma usun, et Eesti peamine argument on siiani ikkagi olnud niivõrd madal võlakoormus, see et meie (valitsuse võlg – toim) keskmine on kümnendik Euroopa Liidu keskmisest. See on midagi erandlikku ja see näitab, et oleme suutnud aktiivselt vältida võlasõltuvust.

Ja see annab meile väga suure eelise ning nüüd on see meie vastutus see ära kasutada.

Minu mulje siin töötatud kuue aasta jooksul on aga ikkagi see, et meie peamine eesmärk on Eestit paremini tutvustada ja näidata meid tõsiste ja usaldusväärsete partneritena.

Ja euroga liitumine kriisi ajal näitab, et me oleme usaldusväärsed ja tõsiselt võetavad. Ülejäänu on meie teha.

Me võime täna särada ja olla uhked. See oli kollektiivne töö.

Autor: Raivo Sormunen, Anu Jõgi

Hetkel kuum