Sirje Rank • 16. august 2010 kell 10:12

Euroalal kiireim inflatsioon 2008. aastast

Euroala keskmine inflatsioonitempo kiirenes juulis aasta baasil 1,7%le.

Inflatsioonimäär on järjest lähemal 2%-le, mis Euroopa Keskpank on euroalal soovitavaks ülempiiriks seadnud. „Kas pank näeb põhjust muretsemiseks, sõltub sellest, milliseks hinnatakse majanduskasvu väljavaated,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Nomura Internationali ökonomist Laurent Bilke.

Keskpanga nõukokku kuuluv Athanasios Orphanides ütles läinud nädalal intervjuus agentuurile Reuters, et muretsemiseks pole põhjust, kuna inflatsiooni peamine mõjutaja on energia hind. Tema kolleeg Guy Quaden nentis samas, et pank peab hakkama teemale rohkem tähelepanu pöörama.

Juuniga võrreldes alanesid hinnad juulis 0,3%.

Euroala riikidest oli aasta baasil kiireim inflatsioon Kreekas, 5,5%. Iirimaal hinnad juulis hoopis langesid 1,2%. 2% piirist kõrgem inflatsioon oli euroala riikidest juulis lisaks Kreekale Luksemburgis, Küprosel, Maltal, Belgias ja Sloveenias.

Väljaspool euroala oli kõige kiirem inflatsioon Rumeenias 7,1%. Skaala teises otsas on Läti, kus hinnad juulis 0,7% alanesid.

3% piiri ületas inflatsioon euroalalt välja jäävates riikides Ungaris, Suurbritannias ja Belgias, 2% piiri ületasid ka Taani (2,1%) ja Eesti (2,8%).

Aastatagusega võrreldes kerkisid energia hinnad juulis 8,1%.

Hetkel kuum