Sirje Rank • 29. august 2010 kell 7:00

Iraan süüdistab Oriflame’i riigi julgeoleku õõnestamises

Rootsi kosmeetikafirmat Oriflame, mille viis töötajat on Iraanis spionaažikahtlusega vahistatud, süüdistatakse katse eest õõnestada Iraani julgeolekut, ütles laupäeval riigi julgeolekuminister Heydar Moslehi

„Oriflame püüdis süsteemi õõnestada. Mingit majanduslikku põhjust firma tegevusel ei ole,“ ütles minister. „Saime tõendid, et need ülbed (lääneriigid) ja luureagentuurid püüdsid riigile selle firma kaudu julgeolekuprobleeme tekitada,“ vahendas agentuur AFP.

Stockholmis kinnitasid Oriflame’i esindajad, et firma pole kunagi olnud seotud poliitilise tegevusega.

„Me oleme kosmeetikafirma, otsemüügifirma. Me ei ole selles riigis seotud mingi poliitilise tegevusega. Neid süüdistusi on väga raske kommenteerida,“ ütles AFP-le firma finantsjuht Gabriel Bennet.

22. augustil vahistasid Iraani võimud viis Oriflame’i töötajat ning sulgesid firma kontori Teheranis süüdistusega, et tegemist on püramiidskeemiga, mida toetab luureagentuur.

Ametlikku selgitust ei ole Oriflame veel juhtunu kohta saanud.

Varem on Gabriel Bennet avaldanud arvamust, et firma sulgemine võis olla seotud Oriflame’i ärimudeliga, mis annab Iraani naistele võimaluse kosmeetikatoodete otsemüügiga raha teenida.

Rootsi välisministeerium on selgitusteks välja kutsunud Iraani suursaadiku Stockholmis.

Rootsi Eksportnõukogu Lähis-Ida piirkonna juht Mats Paulson ütles ajalehele Dagens Industri, et välismaistel firmadel on äritegemine Iraanis järjest keerulisem.

„Iraanis on raske äri ajada ja see muutub järjest raskemaks koos uute sanktsioonidega Iraani vastu,“ ütles Paulson.

Sanktsioonid, mille eesmärk on sundida Iraani loobuma uraani rikastamise plaanidest, mida saaks kasutada tuumapommi valmistamiseks, on 2000. aasta algusest pidevalt karmistunud.

Suurimaks probleemiks Iraanis tegutsevatele välisfirmadele saavad aga tõenäoliselt oktoobris täies mahus jõustuvad sanktsioonid, mis on sihitud Iraani maksesüsteemi vastu.

„Välismaistel firmadel on väga raske leida panku, millega Iraanis koostööd teha. Uute sanktsioonidega muutub see veel raskemaks,“ lisas ta.

Rootsi Eksportnõukogu andmeil tegutseb Iraanis kümmekond Rootsi ettevõtet ning ligi 300-400 tegelevad ekspordiga.  Mõned neist nagu Atlas Copco on hakanud oma tegevust koomale tõmbama.

 

Hetkel kuum