Sirje Rank • 23. september 2010 kell 10:46

Iiri majandus taas languses, riskinäidud rekordtasemel

Iirimaa SKP kahanes II kvartalis esimesega võrreldes 1,2%. Investorid pelgavad, et suured kulutused pankade päästmiseks ei võimalda Iirimaal kontrolli alla saada euroala suurimat eelarvedefitsiiti.

Uus langus tuli üllatusena – esimeses kvartalis oli Iirimaa n.ö tehnilise definitsiooni järgi majanduslangusest välja saanud ning enamus analüütikuid ootas majanduse toibumise jätkumist.

Aastatagusega võrreldes kahanes SKP teises kvartalis 1,8% pärast 0,9% suurust langust esimeses kvartalis.

„Numbrid valmistasid pettumuse ning suurendavad rahvusvahelisel turul Iiri võlakirjade tulususe määra, kuna investorid kahtlevad, kas Iiri majandus suudab kasvada piisavas tempos, et eelarve vajadused rahuldada,“ ütles Bloxham Stockbrokersi peaökonomist Alan McQuaid ajalehele Wall Street Journal.

McQuaid prognoosis, et teises kvartalis kasvab Iiri majandus eelnenud kvartaliga võrreldes 1% võrra. „Need viimased numbrid näitavad, et Iiri majandus ei kasva tänavu üldse,“ ütles ta.

Investorid pagevad Iiri võlakirjadest, kuna pelgavad, et suured kulutused pankade päästmiseks ei võimalda Iirimaal kontrolli alla saada euroala suurimat eelarvedefitsiiti.

Vahe Iirimaa ja Saksamaa kümneaastaste võlakirjade vahel kärises agentuuri Bloomberg andmeil täna rekordilisele 414 baaspunktile eilselt 394 baaspunktilt.

Iirimaa võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise hind (CDS) hüppas täna rekordtasemele 503,5 baaspunktile.

Hetkel kuum