Sirje Rank • 27. september 2010 kell 7:38

Jaapani majandust ootab uus rahasüst

Jaapani valitsus kaalub visalt toibuva majanduse toetuseks täiendavat rahasüsti mahus 55 miljardit USA dollarit (4,6 triljonit jeeni).

Abi rahastamiseks ei emiteerita aga uusi võlakirju, vaid kasutatakse olemasolevaid rahalisi vahendeid – 2009. aasta eelarvest üle jäänud summasid ning arvatust paremini laekunud maksutulu, vahendab agentuur Bloomberg.

Riigi võlakoorem on ligi 200% SKPst.

Abiplaaniga püüab riik toetada majanduse toibumist, mida ohustab Jaapani jeeni järsk tugevnemine USA dollari vastu. See on pidurdanud riigi eksporti, mis on Jaapani majanduse peamine kasvumootor.

Teises kvartalis kasvas Jaapani SKP aasta baasil 1,5% pärast 5% suurust kasvu esimeses kvartalis. Jaapani jeen kauples täna 84.27 jeeni tasemel dollarist, mis on vähem kui 2% kaugusel jeeni viimase viie aasta tugevusrekordist 82,88 jeeni dollarist, mis sundis Jaapani keskpanka 15. septembril valuutaturule sekkuma.

Läinud nädalal kiitis Jaapani valitsus heaks 918 miljardi jeeni suuruse abipaketi, millega loodetakse luua 200 000 uut töökohta ja kasvatada riigi SKPd 0,3 protsendi võrra. Selle plaani hindasid kriitikud ebapiisavaks.

Hetkel kuum