Kadrin Karner • 31. oktoober 2010 kell 12:35

Advokaat: riigihangete vaidlustuskomisjon võiks välja mõista õigusabikulusid

Miks ei võiks saada riigihangete vaidlustuskomisjonist ka otsust tehtud õigusabikulude väljamõistmiseks, imestab Advokaadibüroo Glimstedt advokaat Priit Lätt.

„Võiks teha muudatuse, et ka õigusabikulude väljamõistmist saaks taotleda otse vaidlustuskomosjonist,“ ütles advokaat Addenda OÜ ja Advokaadibüroo Glimstedti poolt korraldatud riigihangete konverentsil 2010. Tema sõnul ei saa seda praegu teha ning see on põhiseadusega vastuolus.

Lätt tõstatas küsimuse, et miks vaidlustatakse väga vähe vaidlustuskomisjoni otsuseid kohtus. Vastates ise sellele rõhutas ta enim, et kohtus jäävad asjad venima aga pakkujatel ja hankijatel on huvi asjaga kiirelt edasi minna. See muidugi tähendab, et kohtusse jõudvad asjad on tõesti väga olulised.

Lätt pakkus välja ka paar lahendust. Tema sõnul võiks näiteks halduskohtunikud spetsialiseeruda. Lätt tsiteeris justiitsminister Rein Langi, kelle sõnul Tallinna halduskohtunikud ongi juba mõnda aega spetsialiseerunud olnud ja Langi sõnul õigustab süsteem ennast. „See näitab, et ka ministeeriumides oleks selle süsteemi toetajaid,“ lisas Lätt.

Teisalt soovitas ta, et halduskohtumenetluse seadustikuga võiks kehtestada konkreetsed tähtajad vaidluste lahendamiseks nagu vaidlustuskomisjonis. Näiteks kaks kuud esimeses astmes, kaks kuud teises astmes jne, pakkus advokaat. „Rahandusministeerium võiks selle väga kiiresti ära teha. Tean, see kuulub tegelikult justiitsministeeriumi alla, aga nad (ministrid –toim.) on ju ühest erakonnast,“ ütles Lätt.

Hetkel kuum