Indrek Kald • 2. november 2010 kell 10:20

"Lähtusin Milton Friedmani õpetusest"

Liechtensteini eraisikult suure laenu võtnud Tallinna linnapea Edgar Savisaar kinnitas volikogu liikme arupärimisele vastates, et lähtus majandusteadlase Milton Friedmani õpetusest. 

Järgnevad Tallinna linnavolikogu liikme Siim Kabritsa (IRL) küsimused linnapeale ning Edgar Savisaare eile saadetud vastused:

Mis rahade eest elate te ära, kui kogu Teie palk uue laenu tagasimaksmiseks kulub?  On Teil mingeid varjatud sissetulekuid?

Mul on täiesti avalikud sissetulekud ja ma ei ole teinud neist mingit saladust. Kõik minu sissetulekud kajastuvad tuludeklaratsioonis ja majanduslike huvide deklaratsioonis.

Kes usaldas Teile, mitte enam esimeses nooruses mehele, nii suure laenu? Eesti mehe oodatav eluiga on viimastel andmetel küll 69,8 aastat, kuid see on ju keskmine. Kuidas usaldab keegi ühele valitavatel ametikohtadel töötavale isikule nii suure laenu?

Laen ei ole ju suurenenud, aga oli seni ära jagatud perekonnaliikmete vahel. Usaldati varem, usaldatakse ka edaspidi, ju ma ei ole usaldust petnud.

Kuidas jõudsite Teile laenu andnud Liechtensteini ettevõtjani? Kui Teie meedianõunik ütleb, et teil on mitmeid tulusid, nt dividendid, edukad osaluse müügid, raamatu Peaminister edukas müük, siis miks peab üks inimene võtma suure laenukoorma ja hakkama seda kustutama osaluse müügist ning dividendidest teenitud tuluga?

Alustasin lennukiga, lõpetasin autoga.Majandusteadlane Milton Friedman peab seda kõige õigemaks viisiks, kuidas rahadega ümber käia. Tavaliselt ma ei võta temast eeskuju, aga seekord otsustasin proovida.

Miks pidite mullu SEB panga eluasemelaenu asendama laenuga eraisikult? See ei ole ju loogiline, eraisik ei suuda pakkuda panga eluasemelaenuga võrdselt madalat intressi (tegelikult muidugi suudab, kuid miks ta peaks?) ja ka tulumaksutagastused jäävad ära?

See on väga loogiline, aga peab olema arukust seda loogikat mõista.

Teie isiklikud rahaasjad on sassis, Teie juhitav Tallinna linn raskustes, Teie juhitav Keskerakond sipleb võlgades ning saab aeg-ajalt pankrotihoiatusi. Kas majanduslikult mitte kõige paremini mõtlev inimene sobib juhtima Tallinna linna? On Teil plaan enda majanduslike möödalaskmiste tõttu linnapeakohalt taanduda?

Ma ei tea ühtegi majanduslikku möödalaskmist. Esiteks, mis puudutab Tallinna linna, siis linn on teinud aastaga kaks positiivset lisaeelarvet ja erinevalt riigist suudab hoida eelarve tasakaalus. Teiseks, mis puutub erakonda, siis Keskerakond investeerib ja soetab kinnisvara, samal ajal kui üks teine erakond on sunnitud seda rasekl ajal poole hinnaga maha müüma. Minu isiklikud rahaasjad on väga selged, mida on kinnitanud ka Eesti õiguskaitseorganid.

Hetkel kuum