Siim Kabrits • 3. november 2010 kell 15:07

Tallinna linnavolinik: Edgar Savisaar hämab jultunult

Tallinna linnapea Edgar Savisaar hämab jultunult volikogu arupärimisele vastates, ütles linnavolinik Siim Kabrits.

Järgneb Tallinna linnavolikogu liikme Siim Kabritsa (IRL) arvamusartikkel:

Vaadates Tallinna linnapea Edgar Savisaare antud vastuseid linnavolikogu opositsiooni esitatud arupärimistele, tekib paratamatult küsimus, kas linnapead on õnnistatud omapäraselt hea huumorisoonega või on linnavalitsemises miskit väga viltu?

Lugedes linnapea saadetud vastust minu arupärimisele tema laenu ja rahaasjade kohta, mõtlesin pikalt, kas nutta või naerda. Tuleb tõdeda, et Milton Friedmani tsiteerimine Savisaare poolt ajas kerge muige peale, kuid sedagi vaid hetkeks. Kui aga vaadata, millise jultumusega linnapea volikogu ametlikule arupärimisele vastates hämab, kaob muigamiseks igasugune tahtmine.

Linnavolikogu üks peamistest kontrollimeetoditest linnavalitsuse üle on arupärimiste esitamine, kuid kui nendele vastatakse äärmiselt napisõnaliselt (teatud juhtudel isegi ei vastata) või reageeritakse majandusteadlast Friedmani tsiteerides, siis julgen arvata, et linnas ei ole kõik korras.

Ei ole normaalne, et demokraatlikus ühiskonnas arvab üks mees, et võib linnapeana teha, mida tahab. Sooviksin siinkohal härra Savisaarele meelde tuletada, et linna kõrgeima võimu kandja on rahva poolt valitud volikogu, mitte linnapea. Hetkel oleme aga jõudnud Tallinnas sellisesse seisu, et isegi volikogul puudub reaalne võimalus kontrollida linnavalitsuse tegevust ning kui seda üritatakse, naerab linn opositsioonile lihtsalt näkku.

Kes siis üldse linnas kontrollib linnavalitsuse tegevust, kui volikogul see võimalus täna kahjuks puudub? Minu esimene mõte koondub võimuliidus olevatele sotsiaaldemokraatidele, kuid näib, et ega neilgi suurt sõnaõigust tänases võimuliidus pole. Või ehk rahulduvad nad erinevalt opositsioonist Friedmani või mõne teise teadlase tsitaatidega? Igatahes kahtlen ma sügavalt, kas tänasel võimuliidul praegusel kujul üleüldse mõtet on.

Jään põnevusega ootama neljapäevast Tallinna linnavolikogu istungit, mil Savisaar ilmub üle pika aja volikogu ette, et vastata 11 arupärimisele, millest kümme on esitanud IRLi fraktsiooni liikmed. Saame näha, kui kaugele linnapea läheb: kas on oodata rohkelt Milton Friedmani tsitaate või ehk käitub härra Savisaar linnapeale kohaselt ja vastab küsimustele selliselt, nagu see on tavaks demokraatlikus ühiskonnas.

Kui hea on Tallinna linnapea huumorisoon ei olegi siinkohal oluline, kuid kohe kindlasti Tallinna linnas toimuvat huumoriga võtta ei saa. Linna paraku ei juhi vaid Friedmani tsiteerides.

Hetkel kuum