16. november 2010 kell 21:00

Euro tulek võib häirida vaid eluasemeturgu

Kuigi paljud kinnisvaraomanikud ootavad pikisilmi eurot, et seejärel oma vara müüa, peavad nad siiski veel kannatust varuma, sest tarbijad on esimene pool aastat šokis, rääkis kinnisvarakonsultatsioonifirma Newsec Rootsi esinduse vanempartner Max Barclay eilsel pressikonverentsil.

"Eesti üleminek eurole suurendab küll välisinvestorite kindlustunnet, kuid samas kaasneb sellega ka šokk tarbijate jaoks, kes piiravad uute kohustuste võtmist ja investeeringute tegemist vähemalt järgmise aasta keskpaigani," ütles ta. Barclay hinnangul on turu stabiliseerumist oodata tuleva aasta teises pooles.

Newseci finantsjuhi Neringa Rastenyte sõnul on Eestil investorile veel vähe pakkuda, sest suur osa kinnisvara omanikke ei müü vara enne euro tulekut. Kuigi investorite kindlustunne Eestisse kinnisvaraturule finantseerimiseks kasvab koos euroga, tuleb siiski väga palju pingutada, et nende ootustele vastata, lisas ta.

Vähemalt ärikinnisvara puhul pole šokk õige sõna, iseloomustamaks tuleva aasta algust, rääkis Colliers Internationali tegevdirektor Avo Rõõmussaar. "Investorid, kellelt raha tuleb, pigem tunnevad ja on harjunud eri valuutadega asju ajama," sõnas ta.

Rõõmussaare sõnul võivad vapustuse saada need, kes teevad emotsionaalsemaid otsuseid elamukinnisvaras. Tema hinnangul hakkab euro positiivne mõju 2011. aastal ärikinnisvara sektoris suurenema, kuid uusi objekte veel tulemas pole. Kuna aga tarbimine võib aasta alguses vaibuda, pole rentnikel piisavalt suurt käivet kõrgemat renti maksta, mistõttu ei saa pinna omanik tuleva aasta alguses heale sissetulekule loota, rääkis ta.

Seven Real Estate'i investeeringute ja nõustamisvaldkonna juht Olev Mait Makk ootab kommertskinnisvaras investorite huvi kasvu ja tehinguid uuel aastal, kuid üürihinnad on endiselt surve all. "Üürihinnad tõusevad võib-olla ainult südalinnas äärelinna arvel," märkis ta.

Makk rääkis, et suurt nõudlust üüripindade järele nad ei tähelda. "Et firmad hakkaksid vajama oluliselt rohkem üüripinda, firmad hakkaksid kasvama, laienema ja palkama inimesi - seda näeme vähe. Pigem ikka käib turu ümberjagamine," ütles ta.

Samas kinnitas Makk, et Eesti paistab investoritele teiste riikide seast välja. Tema hinnangul on see efekt saavutatud tänu makromajanduspoliitikale, mis muudab Eesti investorite silmis turvaliseks.

Kuigi Maki hinnangul on Eestis häid kinnisvarakonsultante, kasvab nõustajate roll ja vajadus. "Kindlasti näeme selle sektori tõusu," sõnas Makk.

Autor: Katariina Krjutshkova

Hetkel kuum