Kaisa Gabral • 19. november 2010 kell 12:06

Ain Seppik: musti lambaid on alati igas ilusas karjas

"Olen Eesti ajakirjandusest väga kõrgel arvamusel, kuid eks musti lambaid on alati igas ilusas karjas."

Täna kolletab ajakirjandus vähem kui mõni teine Eesti avalik valdkond ja ajakirjanduse võime tõstatada olulisi teemasid on arvatust suurem, rääkis Tartu Ülikooli sotsiaal- ja haridusteaduskonna professor Marju Lauristin täna Tartus. Eesti on võrreldes teiste postkommunistlike riikidega korruptsioonist kõige puhtam ja oma rolli ühiskonna valvekoerana on meedia tema sõnul täitnud hästi.

Ain Seppik on Lauristiniga ühel meelel. "Arvan, et ajakirjandus on oma rolli täitnud ühiskonna valvekoerana. Meile räägitakse kohati nii, et Eesti on kõige korrumpeerunum riik maailmas, aga tegelikult on Marju Lauristinil õigus, meie korruptsioon – võrreldes teiste postkommunistlike riikidega – on täiesti olematu. Võtame Ukraina või muu sellise," lausus ta.

Eesti ajakirjandus on Seppiku sõnul oma tööd teinud tublisti. "Kui ta on üle pingutanud vahest, siis mõned inimesed on kohtusse kaevatud, see on normaalne protsess ja demokaatlikus maailmas on see täiesti normaalne. Aga ma ütlen veelkord, et ma olen meie ajakirjanduse professionaalsusest väga kõrgel arvamusel," lisas poliitik.

Küsimuse peale, kas ajakirjanduses on enamasti kirjas tõde, vastas Seppik küsimusega: "Aga mis on tõde?". Seppiku hinnangul on tõde alati teatud prisma või läbi kellegi vaatenurga. "Kuid üha rohkem on selliseid artikleid ja ülevaateid, kus faktitõde ei manipuleerita ja esitatakse tõeselt. Sest ega ajakirjandus peab kõigepealt esitama fakti ja siis tegema sellest omad järeldused. Fakt peab kõige aluseks olema. Selles osas on läinud minu arvates paremaks, kuigi mul oleks võib-olla põhjust ka vastupidist öelda. Aga eks see on iga inimese asi, kui ta tunneb, et tahab ajakirjandusega vaielda, eks ta siis vaidleb," rääkis Seppik.

"Aga ajakirjanduselt ei saa küll seda valvekoera rolli ära võtta või seda kuidagi kitsendada. Eks vaidlustes ju see tõde sünnib," lisas ta.

Hetkel kuum