Jaanus Laugus • 21. november 2010 kell 21:00

Eramute turg Eestis muutuste teel

Seni on individuaalelamu ehituses olnud oluliseks kriteeriumiks silmapaistev arhitektuur ja eripärasus. Tavapäraseks on saanud olukord, kui majahuvilised pöörduvad pärast krundi ostmist tunnustatud arhitekti poole, kes hakkab tellijale kujundama unelmatekodu.

Samas on teada, et Skandinaavias on eramuehituses üldlevinud tüüprojektide kasutamine. Vähe on seal neid, kes saavad endale lubada unistuste kodu, kus arhitekt on kujundanud kogu olustiku just tellija soovidest lähtudes. Skandinaavias on väga levinud moodulitest kokku pandud tüüprojektid, mis on nägusad ja keskkonnasõbralikud ning vastavad keskmise tellija vajadustele ja maitsele. Need on odavad ja pannakse kiiresti püsti. Pool aastat ja "võtmed kätte".

Skandinaavias peetakse tihtilugu olulisemaks maja isikupärasust, hoone efektiivsust, ratsionaalsust ja asukoha sobivust perele. Loomulikult on määravaks ka ostuvõime - kõik ei saa endale luksustoodet lubada. Ka ollakse laenuvõtmisega põhjanaabrite juures ratsionaalsemad ja kaalutlevamad.

Sama tendets on jõudu kogumas ka masu järgses Eestis. Olen rääkinud mitme Uusmaa kliendiga, kes oma perele uut maja plaanivad. Korduma kippuv soov on - hea infraga ja kommunkatsioonidega kinnistu Tallinnas või selle lähistel ning ehitada sinna kuluefektiivne tüüprojetkne moodulmaja. Ma usun, et tulevik on lihtsate ja taskukohaste projektide päralt. Niiöelda "Vaeste Tiskre" on antud hetkel juba väga hinnatud elukeskkond ning just selliseid projekte turg lähitulevikus ootab ja nõuab. Tegemist on keskklassile sobiva tootega. Me kõik teame, et vaesusest on Tiskres asi kaugel. Pigem on siin võtmesõnaks ratsionaalsus ja mõistlikkus.

Hinnaklass, mis lubab Tallinna lähiümbruses majale ostjat leida, on kuni 3 miljonit krooni.

Hetkel kuum