USA ametkonnad on ajalehtede Wall Street Journal ja Washington Post andmetel juba aastaid uurinud Wall Streeti insider-tehinguid. Nüüd ollakse niikaugel, et esitatakse esimesed süüdistused.
FBI, Börsi järelevalveamet SEC ja Manhattani prokuratuur on kaheaastase uurimistulemusena päevavalgele toonud hiiglasliku võrgustiku investeerimispankuritest, spekulantidest, analüütikutest ja ettevõtlusekspertidest, kes olid spetsialiseerunud kauplemisele avalikustamisele mittekuuluva informatsiooniga. Asi puudutab umbes kolme tosinat instituuti ja firmat.
WSJ andmetel teeniti insider-tehingutega illegaalselt kümneid miljoneid dollareid.
Süüdistuste keskpunktis on sõltumatud ekspertfirmad, kes varustasid professionaalseid investoreid erialateadmistega erinevate tööstusharude kohta. Tihti palkasid need firmad endisi ettevõtete juhte. Nii näiteks kahtlustatakse, et investeerimisfirma Goldman Sachs andisd kauplejatele salaja vihjeid tervishoiu alal eelseisvate ühinemiste kohta. Kahtlustusi on aga pea kõigi Wall Streeti asukate vastu, ka näiteks Deutsche Bank pidi uurijatele üle andma firmasisese e-kirjavahetuse.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Uurijad said insider-tehingute jälile uurides riskifondide juhi Raj Rajaratnami ümber koondunud petturiteringi. Wall Streeti tehinguid uuritakse meetoditega, mida muidu kasutatakse terroristide, narkodiilerite ja maffia vastu, nii kuulatakse näiteks süstemaatiliselt pealt telefonikõnesid.
Esimesed ülekuulamised on juba toimunud. Aastatepikkune uurimine on omalaadsete seas põhjalikeim, mis USA-s läbi on viidud.
Autor: Katri Soe-Surén