Silvia Kruusmaa • 9. detsember 2010 kell 4:20

Viimsi kiirhange läks vett vedama

Viimsi vallavalitsuse möödunud esmaspäeval välja kuulutatud lühikese tähtajaga hange läks lõpuks tühistamisele.

“Küsimusi oli rohkem kui vastajatel vastuseid,” põhjendas Viimsi abivallavanem Endel Lepik, miks hange tühistatakse. “Tundub, et me olime selle hanke halvasti ette valmistanud, peame vist lihtsalt käed puhtaks pesema või natukene teistmoodi seda asja tegema.”

Viimsi vallavalitsus otsis hankega rahastustaotluse koostajat ja tasuvus-teaosta­ta­vus­uuringu tegijat projektile, milleks raha kavatses raha küsida Euroopa Regionaalarengu Fondilt.

Hange on üles pandud 29. novembril ning pakkumuste tähtajaks oli 3. detsember, seega jäi pakkumise esitamiseks neli päeva.

Abivallavanem peab tähtaega realistlikuks

Lepik ütles eelmisel nädalal, et tema hinnangul on seda pakkumist võimalik nelja päeva jooksul teha. “Kui pakkuja tõepoolest suudab meile selgeks teha, et ta ei saa kvaliteetset pakkumist teha, siis me pikendame seda pakkumise esitamise tähtaega,” lausus ta. “Need on mõistlikud ajad,” rõhutas Lepik.

Pakkumise tegijaile esitas vallavalitsus üsna kõrgeid nõudmisi. Näiteks peab pakkuja viimase majandusaasta netokäive teadus- ja arendustegevuse (sh tasuvusanalüüside koostamine) osas olema vähemalt 500 000 krooni. Pakkuja projekti finantsjuhil peab olema minimaalselt seitsmeaastane ELi rahastusega projektide elluviimise kogemus ja finantsjuht peab olema isiklikult koostanud viimase kolme aasta jooksul minimaalselt seitse tasuvusanalüüsi.

Abivallavanem peab tähtaega realistlikuks

“Kui meil on see võimalus esitada neid nõudeid, siis me oleme need nõuded sisse kirjutanud,” põhjendas Lepik. “Tahame, et hankedokumentide koostaja oleks tasemel.”

Sel esmaspäeval pikendas Viimsi vallavalitsus tähtaega kahe päeva võrra. “Meil oli vestlus ühe pakkujaga ja tulime pakkujale vastu,” kommenteeris Lepik. “Pikendasime esmaspäeva lõpuni ning loodame, et inimesed said rahulikult nädalavahetusel tööd teha oma pakkumistega.”

Esmaspäeva lõuna paiku ei olnud veel tehtud ühtegi pakkumist, aga hanke dokumendid oli selleks ajaks välja võtnud 4–5 inimest.

Hiljem esmaspäeval saatis valla abivallavanem Endel Lepik potentsiaalsetele pakkujatele välja kirja, et hange tühistatakse.

Risti vallavanem: tähtaeg võis tagant kiirustada

Risti vallavanema Rein Kruusmaa sõnul on hangetel igal objektil erinev tähtaeg. “Minul on kogemus kahe tasuvus- ja teostatavusanalüüsiga sarnasel hankel ning ühe puhul võttis see protsess pool aastat aega ja teisel juhul aasta,” lausus Kruusmaa. Kõik oleneb, millise põhjalikkusega seda tahetakse, lisas ta. “Siin ei pruugi alati pahatahtlikkus mängus olla, tihtipeale läheb Euroopa raha menetlemisel käiku viimase hetke lahendus. Pakkujatel on kindlasti kogemust rohkem kui minul ja nad on eelnevalt seotud muude eeltoimetustega,” kommenteeris Kruusmaa.

Viimsi vald proovib taotluse nüüd oma jõududega teha. “Vaatame, ehk suudame ise selle taotluse ära esitada ja siis võib-olla projektijuhi hange teha eraldi,” rääkis Lepik.

Kommentaar

Agris Peedu, rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakonnajuhataja

Hangete puhul ei ole rusikareegleid, vaid tuleb lähtuda hangete üldpõhimõtetest. Omaette küsimus on alati see, kui palju antakse aega pakkumise esitamiseks, mis sõltub väga palju hankijast, mida ta hangib.

Ma ei ütle, et neli päeva oleks lühike tähtaeg. Sisuliselt võib öelda, et oodatakse selliseid projektijuhte ja finantsjuhte, kes on enne Euroopa Regionaalarengu fondiga tegelenud, et neil on juba mingisugune taust olemas, vormid, ja nende jaoks ei ole see midagi üllatuslikku.

Hetkel kuum