Täiskasvanud õppijate edulood

Urve Vilk 28. veebruar 2011, 00:00

ETKA Andras koostöös haridus- ja teadusministeeriumiga koordineerib täiskasvanud õppija nädalat (TÕN), mille raames valitakse välja aasta väljapaistvaimad teadmiste omandajad.

"Kui kandidaadina esitatakse, tekib ikka lootus, et osutud valituks. Muidugi tiitel rõõmustas. Ka täiskasvanud vajavad tähelepanu nagu lapsed, ehkki me ei näita seda välja," kommenteeris võitu mullu aasta õppija tiitli pälvinud Egon Erkmann.

Samas lisas Erkmann, et esindab kõiki täiskasvanud õppijaid. "Ma ei võta tiitlit väga isiklikult. Näen enda ümber inimesi, kes kogu aeg õpivad. Esindan kõiki neid täiskasvanud õppijaid. See on justkui esindustiitel."

Möödunud sügisest kahte kõrgkooli õppima asunud mees ütles, et õppimisega seonduvad tal samad mured nagu teistelgi õppuritel. "Peamine probleem on ajapuudus. Needki, kes ei käi korraga tööl ja kahes ülikoolis, kurdavad ajanappuse üle," sõnas hakkaja mees. "Samas teadsin, et see võib probleemiks kujuneda. Saadav süsteemne teadmine on põhiline eesmärk, mida saavutada tahan."

Erkmanni sõnul on talle tänavalgi juurde astutud, et tublidust kiita. "Enamik keskkooliaegseid õpetajaid ja sõpru-tuttavaid on minu tegemistesse väga tunnustavalt suhtunud. Eriti tore on see, kui mind ümbritsevad inimesed on ehk tänu minu eeskujule võtnud lisakursusi avatud kolledžis või ülikoolis või läinud õppima eriala, mis on paarkümmend aastat vaid unistus olnud. See on minu tunnustuse peegeldus," märkis ta.

Inimestele meeldib õppida, usub Erkmann. Lihtsalt ajapuudus ja reaalne elu teevad soovides mõnikord korrektiive.

Raamatukoguhoidja amet nõuab pidevat õppimist. Aasta koolitussõbralikema organisatsiooni eripreemia pälvinud Sillamäe linna keskraamatukogu töötaja Elvira Sidorova rääkis võidu puhul tehtud videos, et tal on hea meel, et raamatukogupere on uutele teadmistele ja oskustele avatud. "Õpime pidevalt - õppeasutustes, koolitustel, õpireisidel, suvelaagrites ja mujalgi."

Nii on viimaste aastate jooksul seitse kõrgharidusega töötajat omandanud lisaks veel ühe diplomi. "Kui küsida, kes läheb koolitusele, on kõik pealehakkamist täis. Oleme juba teises nooruses, aga õpihuvi ei kao kuhugi," rõõmustas Sidorova.

Raamatukogu on Sidorova hinnangul õppimiseks just õige koht: täiskasvanutele korraldatakse mitmesuguseid koolitusprojekte. "Õnnis on inimene, kes leiab tarkuse ja kes jõuab arusaamisele, sest sellest on rohkem kasu kui hõbedast ja rohkem tulu kui kullast," märkis ta kindlameelselt.

Mullu koolitussõbralikema organisatsiooni tiitli pälvinud MTÜ Vastse-Kuuste Naisteklubi Kolmapäev on tegutsenud 15 aastat. "Oleme natuke erilised," ütles naisteklubi juht Mall Kõpp. "Eristume paljudest koolitajatest selle poolest, et oleme MTÜ ning tegutseme oma vabast ajast põhitöö kõrvalt."

Kolmapäev koosneb 21 inimesest, kelle hulgas ka kümme asutajaliiget. Klubi alustas tegevust ajal, kui ühiskonnas oli palju uusi nähtusi ja protsesse. "1995. aastal korraldati käitumist ja etiketti käsitlev loengutsükkel, mida kuulamas käinud naised ei tahtnud pärast kursuse lõppu enam laiali minna. Nii tekkis mõte teha klubi, mis hakkaks korraldama koolitusi," meenutas Kõpp.

Korraldatavate koolituste sisu on ajas muutunud, tehes läbi arengu lihtsamatest teemadest keerukamateni. Toimunud on loovus- ja eneseabikoolitusi, ettevõtlusega seotud kursusi. Koolitused on avalikud ning osalema on oodatud kõik huvilised. Koolituste korraldamiseks kirjutatakse projekte, tegevuskulusid aitavad teatud määral katta liikmemaksud ja abi vallavalitsuselt.

Sõltutakse projektide rahast. Kui varem pole projektipõhiselt raha saamisega probleeme olnud, siis eelmisel aastal tekkis selles vallas väike tõrge, rääkis Kõpp. "Meie koolituse projektitaotlusi ei rahastatud kohaliku omaalgatuse programmi kevadvoorus ega kultuurkapitali suve- ja sügisvoorus. Õnneks tõusis meie KOPile esitatud sügisvooru projekt lisaraha saabudes joone alt joone peale ning sai osalise rahastuse, seega saame saabuva aasta esimesel poolel koolitusega jätkata."

"Meie tegutsejaid iseloomustab üks mõtlemine ja üks hingamine, siiamaani oleme suutnud koolitusi tasuta pakkuda. On fantastiline, et inimesed tahavad oma vabast ajast seda teha," sõnas Kõpp.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:08
Otsi:

Ava täpsem otsing