Eile andis USA valitsusasutus CFIUS (Committee on Foreign Investment in the United States) heakskiidu USA põlevkiviarendusega tegeleva ettevõtte Oil Shale Exploration Company (OSEC) ja Eesti Energia vahel sõlmitud lepingule.
Lepingu järgi omandab Eesti Energia 100% OSEC-i aktsiad ning saab seeläbi suurima komplektse eraomandis oleva põlevkivivaru omanikuks Utah osariigis. Kinnitus võimaldab Eesti Energial alustada ettevalmistusi kuni 57 000 barrelise päevatoodanguga põlevkivitööstuse väljaarendamiseks Utah osariigis.
Esmalt viib Eesti Energia lisaks juba teostatud geoloogilistele uuringutele läbi täiendavad puurimised ja uurimistööd, kaasates neisse ka eesti geolooge ja ettevõtteid. Samuti valmistatakse ette projekti keskkonnamõjude hindamine ning jätkatakse Enefit tehnoloogia arendamist ja kohandamist vastavaks sealsele põlevkivile.
„Eesti Energia on ettevõtte, mis omab tehnoloogiat, pühendumust ja ajalugu, et see põlevkivi turule tuua,“ rääkis Utah osariigi kuberner Gary R. a avalduses.
Kogu projekti arendus kuni ehituse alguseni võtab tänase parima teadmise kohaselt aega 4 aastat ja ehitus ise seejärel 3-4 aastat.
Lisaks USAle tegutseb Eesti Energia juba Lätis, Leedus, Soomes ja Jordaanias. Sarnaselt Jordaaniaga, ei rahastata USA arendusprojekti reguleeritud äridest ning arendusfaasis kaasatakse sellesse täiendavaid finantsinvestoreid.
Peale OSEC’i omandamist keskendub Eesti Energia projektide arendamisele Eestis, Jordaanias ja USA-s. Mõlemas rahvusvahelises arendusprojektis on Eesti Energia roll olla projektide arendaja ja eestvedaja ning Enefit-tehnoloogia tarnija põlevkiviõli tootvale tehasele.
Ülejäänud põlevkivi omavates riikides on fookuses tehnoloogia müük.
Seotud lood
Eesti Energia põlevkivitehnoloogia ekspordiplaane võib võrrelda maailmavallutamisega. Lisaks Jordaaniale ja USA-le sihib Eesti riigifirma põlevkiviõliprojekti Serbias, samuti Hiinas, kirjutab E24.
Lasnamäe linnaosa vanema Kalle Klandorfi andmetel maksis Eesti Energia USA põlevkivimaardla eest 40 miljonit USA dollarit.
Möödunud nädala pommuudise lõhkas meie jaoks kindlasti Eesti Energia, andes teada, et ostis USAs põlevkivifirma, millega sai kaasa kohutava koguse põlevkivi. Tehingu sõlmimise järel omandab Eesti Energia USAs põlevkivivarud hinnangulise suurusega 3,1 miljardit tonni ning selles sisalduva õli kogus ulatub 2,1 miljardi barrelini. Võrdluseks, Eestis on tänaseks päevaks kogu ajaloo jooksul kokku kaevandatud ca 1 miljard tonni põlevkivi, veel 1-2 miljardit tonni on varus.
Kui Eesti Energia tehing USAs toob neile kasumit, on see väga hea tehing, ütles ASi Infortar juht Ain Hanschmidt.
Kulla hind tõusis kolmandas kvartalis viimase kaheksa aasta kiireimas tempos, jõudes septembris ka värskete rekorditeni. Kas praeguses tõusutsüklis on kullal veel ruumi kallineda ja mis saab edasi järgnevatel aastatel?
Enimloetud
3
Omanik: “Ega see otsus kergelt ei tulnud.”
4
Lisatud Põlvamaa ettevõtete TOP
Hetkel kuum
Omanik: “Ega see otsus kergelt ei tulnud.”
Tagasi Äripäeva esilehele