Alyona Stadnik • 23. märts 2011 kell 10:27

Pajula: eratarbimine madalseisust välja ronimas

Täna hommikul Stockholmis avaldatud ja kord poolaastas ilmuv SEB Ida-Euroopa majandusülevaade (Eastern European Outlook) on piirkonna kasvuväljavaadete osas jätkuvalt optimistlik. 

"Kuigi kõigis vaatlusaluses kuues riigis toimub majanduse taaselavnemine läbi ekspordi, annavad viimaste kvartalite märgid tunnistust sellest, et nii eratarbimine kui ka investeeringud uutesse tootmisvahenditesse on vahepealsest madalaseisust välja tulemas," rääkis SEB makroanalüütik Hardo Pajula.

Pajula märkis, et alates 2009. aasta algusest on jooksevkonto ülejääkide kaudu Eestisse tulnud 1,1 miljardit eurot. Rootsi pankade tütardele antud laenud on samal ajal vähenenud 9,6-lt 5,9 miljardi euroni, s.o siis üle viie korra rohkem, kui . sisse tuli. "Kui riiki tuleb vähem raha, kui välja läheb, siis rahamass tõmbub koomale," rääkis Pajula.

Makroanalüütiku arvates on üllatav asja juures see, et kui rahamass tõmbub koomale, siis inflatsioon peaks ka alla poole tulema aga hetkel inflatsioon tõuseb.

Kuigi 2010. aasta keskmine töötuse määr ületas enamikes riikides 2009. aasta taseme, taastusid tööturud möödunud aasta teises pooles üllatavalt jõudsalt ning kaheks järgmiseks aastaks prognoosib SEB töötuse määra kestvat vähenemist kogu regioonis.

Varasemate prognooside kohaselt ennustas pank selleks aastaks Eestis 16protsendilist töötus. Täna avaldatud Ida-Euroopa majandusülevaates on töötuse määra langetatud 12 protsendini. Pajula sõnul alahindas pank varem ekspordi tähtsust tööhõivele.

"Kui kasvav nõudlus tööjõu järele peaks pikapeale parandama veel nõrga sisenõudluse väljavaateid, siis energiakandjate ja toiduainete hindade plahvatuslik tõus avaldab majapidamiste tarbimisvalmidusele paraku vastupidist mõju," lausus Pajula.

Grupi ökonomistid on siiski seda meelt, et toorainete hinnasurve annab lähiajal veidi järele ning vaatlusaluste riikide inflatsioonimäärad 2012. aastal enam ei kasva.  "Hoogsam majanduskasv vähendab märgatavalt kahe eelmise aasta haigutavaid eelarvepuudujääke ning piirkonna riikide võlakoorem jääb paljude lääneriikidega võrreldes siiski võrdlemisi väikseks," rääkis Pajula.

 

 

Hetkel kuum