„Oleme täiesti kindlalt intressimäärade tõusutsükli alguses,“ kommenteeris Frankfurt Trusti osakonnajuht Christoph Kind. „Turg eeldab, et aasta pärast on intressimäärad tõusnud 2,25%-le – see kätkeb endas ikka head mitut intressimäärade tõusu.“
Euroopa Keskpanga ametnikud eelistavad kõneleda intressimäärade „normaliseerimisest“ ajal, mil inflatsioon kiireneb. Samas võib intressimäärade tõstmine tugevdada eurot ja teravdada võlakriisi euroala äärel, kus äsja sai Portugalist kolmas riik, mis Euroopa Liidult päästepaketti palus.
Tänase intressiotsusega liitub Euroopa Keskpank Hiina, India, Poola ja Rootsi keskpangaga, mis on 2008. aastal vallandunud finantskriisi järel intressimäärasid tõstma asunud. USA keskpank on esialgu äraootav.
Kriisi ajal käivitatud erakorraliste abimeetmete lõpetamist on aga Euroopa Keskpank seni edasi lükkama pidanud. Euroala suure võlakoormaga riigid Iirimaa, Kreeka, Portugal ei saaks abita hakkama.
Keskpanga põhimure on inflatsioon, mis murdis 2% piirist läbi detsembris ja kerkis märtsis juba 2,6%le. Tootjahinnad kerkisid veebruaris aasta baasil juba 6,6%, survestades firmasid hinnatõusu tarbijatele edasi kandma.
Poliitikakujundajad möönavad, et inflatsiooni kannustavad eelkõige energia ja toiduainete hinnad, mille üle neil ei ole kontrolli. Samas kardetakse, et palganõudmised kasvavad, mis hinnatõusu n-ö juurutaks.
„Väga vähe tõenäoline on, et nad tõstavad intressimäärasid vaid ühe korra, et žesti teha,“ ütles võlakirjafondi PIMCO Euroopa portfelli juht Andrew Balls. „Nad tahavad intressitõusude rada ikka edasi käia. Meil tuleb oodata ja hinnata selle mõju, eriti mis puudutab nõrgemaid riike euroala äärel.“
Karta on, et nõrgemate riikide majapidamised saavad intressimäärade tõusust suurema löögi kui euroala tugeva keskme majapidamised. Hispaanias on eramaja omanikke kaks korda rohkem kui Saksamaal ning viiest kahel on maja ostetud laenuga. Ning uutest eluasemelaenudest on Hispaanias 85% ujuva intressiga, Portugalis isegi ligi 100%. Iirimaal on 85% väljastatud laenudest ujuva intressimääraga.