5 viga, mida tehes selgub, et PowerPoint on saatanast

Janek Tuttar 21. aprill 2011, 00:00

Tunnen tervet hulka inimesi, kes ütlevad, et PowerPoint on saatanast. Eks neil ole omamoodi õiguski, kuna PowerPoint on loonud kõik eeldused selleks, et sa oma esinemise kihva saaksid keerata. Kui vähegi on võimalust halba esitlust teha, siis seda ka tehakse, võiks asja lühidalt kokku võtta.

Olen oma koolituste lõppedes alati osalejatele öelnud, et nad võivad mind vajadusel oma tehnoabina kasutada. Aeg-ajalt mõned seda ka kasutavad - näiteks eelmiselgi nädalal saatis üks neist mulle ülevaatamiseks oma müügiesitluse. Selgus, et 20 slaidi asemel saab kogu jutu ära rääkida 7 slaidiga.

Kuivõrd vead, mis neis esitlustes välja tulevad, on üsna sarnased, annan kiire ülevaate, mida vältima peaks.

1. Liiga palju slaide. See tekitab tunde, nagu oleksid mingis slaidivabrikus, muudkui siuh ja siuh! Kui kuulajatelt küsida, mis meelde jäi, saad ilmselt vastuseks "Eeeh… kole palju slaide".

2. Halb kujundus. Kindel lahendus on alati "hele põhi, tume kiri", mis töötab igas ruumis isegi siis, kui see kergelt ülevalgustatud on.

3. Liiga palju teksti. Maksimaalselt võiks ühel slaidil olla 5-6 rida teksti. Kui võimalik, kasuta pilte, mille taustale räägid asjakohaseid lugusid - see jääb kuulajatele rohkem meelde kui hulk ebamäärased näited. Lisaks on sinu esitlust ka oluliselt mõnusam jälgida.

4. Lausteksti kasutamine (maha lugemisest rääkimata). Kui tahad kellelegi konspekti anda, prindi see välja. Ekraanilt ei viitsi kilomeetrist juttu keegi lugeda.

5. Efektide kasutamine - see, et Microsoft on programmile juurde pannud paarsada efekti, ei tähenda, et sa neid igal juhul kasutama peaksid. Enamasti on efektide kasutamine (eriti, kui iga slaid tuleb erineva efektiga) publikule üsna tüütu.

PowerPoint on küll hea abimees, aga kui sa ei taha astuda ebaõnnestunud ja igavate esinejate kuulsuseta ridadesse, vaid soovid kuulajatele ka kasu pakkuda, siis pea meeles, et PowerPoint on sinu jutu toetamiseks, mitte vastupidi. Nüüd mõtle selle viimase lause üle järele ja meenuta, kui paljudel kordadel oled sa just vastupidist - esineja on PowerPointi toetamiseks - näinud?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing