Alyona Stadnik • 6. mai 2011 kell 8:30

"Tegu on hinnamulli lõhkemisega"

LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi ütles, et kui vaadata mõne viimastel kuudel hüppeliselt tõusnud metalli või tooraine hinnagraafikut, siis võib küll öelda, et tegemist on mulli ja selle lõhkemisega.

"Hõbedabörsil kaubeldava fondi SLV graafik ei jäta selles osas mingit kahtlust," kommenteeris Vallikivi toorainete nädalast hinnalangust.  

Vallikivi lisas, et kui tavaliselt tähendab mulli lõhkemine enamasti hindade langust mullile eelnenud tasemetele, raskematel juhtudel veelgi madalamale, siis seekord võib langus tulla veidi pehmem. "Keskpankade rahatrükk on olnud niivõrd võimas, et kuhugi peab see raha lõpuks jõudma. Teiselt poolt on arenevad riigid juba üsna jõuliselt intressimäärasid tõstmas," lausus Vallikivi. Ta tõi näitena, et Brasiilia keskpank on intressimäära tõstnud juba 12% tasemele, ka Euroopa Keskpank on esimese sammu teinud ning nüüd on kõik pilgud pööratud USA poole.

"Spekulandid on igatahes kõrvetada saanud, kuid trendi murdmine on siiski veel kahtlane. Toorainehindade tulevik on eelkõige USA Föderaalreservi kujundada – kas jätkub inflatsiooniline rahatrükk või hakatakse seda koomale tõmbama," sõnas Vallikivi.

Ta lisas, et hinnalangus kergendab tunduvalt ettevõtete olukorda, osaliselt kandub see edasi ka tarbijatele. "Kindlasti vähendab see survet edasiseks hinnatõusuks. Samas vähemalt Eesti viimaseid tarbijakindluse ja tarbimise kasvnumbreid vaadates ei usu, et ees on ootamas hindade langus," märkis Vallikivi.

Suur hinnatõus ei ole Eesti tarbijaid ära hirmutanud ning ettevõtjad ei kiirusta hindu langetama, lisas ta. "Tihti ei ole selleks ka põhjust, sest paljud sisendid on jätkuvalt 100% kallimad kui aasta tagasi," täpsustas Vallikivi.

Eilne kauplemispäev tõi mullistunud tooraineturule omamoodi krahhi, kui nafta, hõbeda ja paljude teiste toorainete hinnad kukkusid ligi 10%. Toorainete hinnad on langenud juba nädal aega.

Hetkel kuum