Alyona Stadnik • 6. mai 2011 kell 9:24

Toorainemullist sai konsensus

SEB privaatpanganduse strateegi Peeter Koppeli sõnul on nn toorainemull tekkinud inflatsioonilisele keskkonnale panustamisest, millele nüüd on järgnenud korrektsioon.

Koppel märkis, et tuleks olla ettevaatlik sõnade "mull" ja "krahh" kasutamisel. „Vahel kipub meedias jääma mulje, et kusagil kukub midagi 3-5%, siis juba räägitakse krahhist. Teine asi, mis on väga sageli problemaatiline, on see, et mullidest kiputakse rääkima sellises kontekstis, kus pikemas perspektiivis seda mulli ei paista,“ lausus Koppel.

Mis puudutab tooraineid, siis see ei ole Koppeli arusaama kohaselt  praegu tooraine spetsiifiline teema, vaid globaalne makroteema. „Teine teema on selle juures see, et kui mingisugune arusaam kujuneb turul konsensuseks, siis õige pea järgneb korrektsioon. Sellel on väga tehnilised ja psühholoogilised protsessid. Aga kui kõik arvavad, et toorme hinnad saavad liikuda ainult üles, siis millegipärast nad võtavad suuna alla,“ lausus Koppel. Ta märkis, et selle asja juures ei ole mitte midagi parata. „Viimase paari kuu jooksul on arusaam sellest, et me oleme sügavalt inflatsioonilises keskkonnas,või vähemalt liikumas sinna, muutumas konsensuseks. Nüüd on juhtunud see, mis juhtub tavaliselt siis, kui mingi nägemus konsensuseks muutub,“ sõnas Koppel.

Mis puudutab eilset nafta hinna järsku langust, siis Koppeli arvates on pikaajaline trend siiski jätkuvalt üles. „Siin tulevad pikas perspektiivis mängu nõudluse kasv ja kättesaadavuse piiratuse teema,“ märkis Koppel.

Koppel lisas, et loodetavasti jõuab toorainete hinna langus ka tarbijateni ning kindlasti ettevõteteni. „Kui ikkagi sisendid odavnevad, siis saab ettevõte mahamüüdud toote lõpphinnast rohkem endale võtta,“ rääkis Koppel.

Koppeli sõnul inflatsiooni tulevikumõjust ei saa veel rääkida. „Sellised asjad jõuavad meieni suure viivitusega. Vaadates ajalooliselt, kui käivad sellised heledad laksud, siis palju hiljem rongi peale hüpanud närvilisemad tegelased kipuvad paanikasse sattuma ja oma positsiooni likvideerima.

Eilne kauplemispäev tõi mullistunud tooraineturule omamoodi krahhi, kui nafta, hõbeda ja paljude teiste toorainete hinnad kukkusid ligi 10%. Tooraine hinnad on langenud juba nädal aega. 

Hetkel kuum