Alyona Stadnik • 6. mai 2011 kell 12:41

Paulig: kohvi hinna langus on tagasihoidlik

Paulig Coffee ASi tegevjuhi Tambet Hooki sõnul on nafta hinnaralli käimas küll, aga kohvi hindades ei ole seda tagasiminekut nii palju näha ning järelduste tegemiseks on vara.

„Kohvi tooraine hind kukkus alles eile. Kui me räägime hinna langemise trendist, siis peame jälgima pikemat perioodi. Ühe päeva kohta ei oska midagi öelda. Püsivast allatulemisest on täna veel vara rääkida," kommenteeris Hook.

Hooki sõnul oleme võib-olla nädala aja pärast targemad. "Kui me näeme, et hinnad on iga päev kukkunud mõni protsent, siis võib öelda, et toimub mullist õhu väljalaskmine. Täna ei maksa järeldustega kiirustada," märkis ta.

Tema sõnul ei ole hinnaralli spekulatsioon. "Hinnad on teatud toorainetel tõepoolest kukkunud. Tuleb vaadata üksikuid tooraineid, mis on siis kukkunud," sõnas Hook.

Praegu veel pole kohvi hinnalangust tunda. "Tahaks loota, et hind läheb allapoole, aga praegu ei ole ta veel seda teinud. Kohvi puhul on kõige tähtsamad kasvutingimuse komponendid, mis on kasvatamispiirkondades. Muidugi on veel erinevad poliitilised ebastabiilsused, mis on Aafrika ja Lõuna-Ameerika riikides. Kõik see mõjutab kohvi hinda," lausus Hook.

Hook küll ei usu, et kohvi hind kukub kunagisele tasemele. "Aga elame, näeme. Võib juhtuda, et farmerid näevad, et kohvi kasvatamine on kasulik, ning hakkavad seda täiendavalt kasvatama. Kohvipuu kasvatamine võtab 3-4 aastat aega, enne kui on oodata mingit saaki," rääkis Hook.

Kui turul tekib toorainet juurde ja nõudlus ei kasva nii kiiresti, on lootust, et hinnad langevad. Kui nõudlus ületab jätkuvalt pakkumist, siis on hinnad paratamatult üleval. "Börsil kasutatakse seda kohe ära, näiteks investorid, kes näevad, et saab sealt rohkem kasumit välja võtta. Ja nii on see olnud ja ilmselt ka jääbki," märkis Hook.

Eilne kauplemispäev tõi mullistunud tooraineturule omamoodi krahhi, kui nafta, hõbeda ja paljude teiste toorainete hinnad kukkusid ligi 10%. Toorainete hinnad on langenud juba nädal aega ning täna on langus jätkunud. Kohv on nädalaga odavnenud 3,7%.

 

Hetkel kuum