Silvia Kruusmaa • 21. juuni 2011 kell 9:52

EAS: Eesti on välisinvestoritele atraktiivne

2011. aasta I kvartali jooksul kasvasid otsevälisinvesteeringud +70% võrreldes eelmise aasta I kvartaliga.

Selle illustreerimiseks on uuringus välja toodud, et 2010. aastal suurenes uute kavatsetavate investeerimisprojektide arv Baltikumis 33-lt 61-le. Need numbrid väljendavad kavatsetavate projektide arvu, mitte investeeringute mahtu ega uute töökohtade teket.

EASi teatel on oluline rõhutada, et 2010. aasta lõpu seisuga oli Eesti kumulatiivne välisinvesteeringute maht kokku ca 12,1 miljardit eurot, Leedus ca 10,2 miljardit eurot ja Lätis ca 6,2 miljardit eurot. Eesti 2011. aasta I kvartali jooksul kasvasid otsevälisinvesteeringud +70% võrreldes eelmise aasta I kvartaliga.

„Eesti puhul on viimaste aastate jooksul suurema osakaalu otsevälisinvesteeringutest moodustanud siinsete välisinvestorite poolt reinvesteeritud tulu. EAS aitas 2010. aastal kaasa 24 investeerimisotsuse sünnile. 2011. aastat iseloomustab eelmise aastaga võrreldes veelgi suurem huvi Eestisse investeerimise suhtes. Stabiilselt on töös rohkem kui 100 erinevas etapis olevat investeerimisprojekti,“ kommenteeris EASi juhatuse esimees Ülari Alamets.

Majandussektoritest pakuvad välisinvestoritele jätkuvalt huvi elektroonika- ja masinatööstus, kus Eesti on lähedalt seotud Põhjala vastavate majandusharudega. Realiseerunud või realiseerumas on mitmed infotehnoloogia või äriteenuste valdkonna projektid.

„Väikestes majandustes mõjutavad üldiseid numbreid, hinnanguid ja kohti edetabelites üksiktehingud ja –sündmused: näiteks mõneaastatagused Rootsi pankade suurinvesteeringud Eestisse, Mažeikiu naftatöötlemistehase ost Leedus, üksiku suurinvestori võimalik rahulolematus,“ nimetas Alamets.

Investeeringud on Eestisse tulnud peamiselt Rootsist (ca 35%) ja Soomest (ca 23%). Majandusharudest on suurim osakaal finantsteenustel (ca 31%), töötleval tööstused (ca 16%) ja kinnisvaraarendusel (ca 12%). Leedus seevastu on 2/3 otsevälisinvesteeringutest tehtud töötlevasse tööstusse ning rohkem kui 20% elektrienergia tootmisse.

Hetkel kuum