Romet Kreek • 5. august 2011 kell 4:48

Ka Aasias on börsivärin

Aasia aktsiaturgudel toimub tugev aktsiate allamüük, analoogselt eile Euroopas ja USAs toimunule. Kukkumine on üleilmne, ainult muutuseprotsendid on erinevad.

Jaapani aktsiaturg oli 3,6 protsenti miinuses, Hongkong 4,8 protsenti, Hiina 1,8 protsenti, Taiwan 4,9 protsenti, Korea 3,4 protsenti, Austraalia 4,3 protsenti, Tai 3,1 protsenti, Indoneesia 5,1 protsenti, India 2,3 protsenti ja Singapur 3,3 protsenti.

USA Dow Jonesi tööstuskeskmine kukkus eile 4,3 protsenti, S&P 500 4,8 protsenti ja Nasdaq 5,1 protsenti. Euroopa kitsas Stoxx 50 indeks kukkus 3,4 protsenti, Briti FTSE 100 3,4 protsenti ja Saksamaa DAX 30 3,4 protsenti.

Ei säästetud ka arenevaid turge Ladina-Ameerikas. Brasiilia aktsiaturg kukkus 5,7 protsenti, Mehhiko 3,4 protsenti, Argentina kuus protsenti, Tšiili 3,9 protsenti, Peruu 5,6 protsenti.

Kukkkumisel on palju põhjuseid. Bloomberg tõi Aasias kukkumise põhjuseks selle, et USA majanduse taastumine on seisma jäämas. Selle aasta tipust on MSCI kogu maailma aktsiaindeks kukkunud enam kui kümme protsenti ehk teisiti öeldes on minema pühitud 4,4 triljonit dollarit börsiettevõtete turuväärtust.

„Investoritele ei meeldi see, kui kiiresti on viimstel kuudel aeglustunud USA ja maailma majandused,“ ütles iSharesi strateegiajuht Russ Koesterich. „Tegelikult paneb invesorid muretsema Euroopa ja USA säästumeetmed ja fakt, et intressmäärad on juba nullis ning puudub selgus, kas valitsused saavad meid sellest olukorrast välja aidata.“

Templetoni varahalduse juht Mark Mobius ütles täna, et aktsiad paistavad paremad vaatamata maailma turge räsivale tormile. Aasia investor Marc Faber ütles, et turud on ekstreemselt ülemüüdud ja S&P 500 võib tõusta 40-50 punkti. Ta lisas, et siiski ei maksa arvata, et aktsiad kordavad selle aasta tipptasemeid.

Hetkel kuum