"Börsipaanikas süüdi USA rahatrükk"

Kaisa Gabral 06. august 2011, 10:02

Aktsiaturgude languse peamine põhjus on sama, mis oli turgude tõusu taga 2010. aasta teises pooles - USA keskpanga (FED) rahatrükk.

"Novembrist kuni juunini trükkisid nad igapäevaselt raha juurde ning see lisas likviidsust süsteemi ning tõi varahindade tõusu. Kui juuniga see läbi sai, läks ka finantsturgudel raskemaks - turud olid rahatrükiga harjunud ja ilma selleta kadus tugi ära. See on ka põhjus, miks ma selliseid kunstlikke meetmeid ei toeta - lühiajaliselt võib aidata, kuid pikemas perspektiivis loob ebanormaalseid moonutusi ja lõpuks lähevad hinnad ikka sinna kuhu minema peavad," kommenteeris ettevõtja Kristjan Lepik börsipaanikat. 

"See kõik on mõjudega jõudnud ka makrosse, viimasel ajal olnud makroandmed on üsna heitlikud ja see ilmselt ka jätkub. Kuid arvestades ka lääneriikide riiklike kulutuste kärpimist, peaksin siiski tõenäoliseks lääneriikide makronäitajate edasist jahenemist järgneva 6-12 kuu jooksul," lisas ta.

"Ma arvan, et lähema aasta jooksul tuleb investoritele suurepäraseid ostuvõimalusi, kuid arvestades makro võimalikku jahtumist, on paremad hinnad tõenäoliselt veel ajas eespool. Ma sellises ebakindlamas keskkonnas otsiks tugevama bilansiga ettevõtteid, korralik dividendimakse ka kasuks. Keskmiselt peaksin Euroopa aktsiaturge atraktiivsemaks kui USA omasid, siin ka dividendikordajad kõrgemad."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. August 2011, 17:06
Otsi:

Ava täpsem otsing