Sirje Rank • 30. august 2011 kell 15:20

Paus euroala intressimäärade tõusus

Euroala inflatsioon on jätkuvalt üle 2%, kuid Euroopa Keskpanga hinnang hinnatõusu riskidele on muutumas – nii on uus intressimäärade tõus euroalal tänavu järjest vähem tõenäoline.

Esialgse hinnangu augustikuu inflatsioonile avalikustab Eurostat kolmapäeval ning Bloombergi küsitletud analüütikute arvates jääb see keskmiselt 2,5% tasemele.

See on kõrgem Euroopa Keskpanga defineeritud hinnastabiilsusest: „madalam, kuid 2% piirile lähedal“, kuid esmaspäeval Euroopa Parlamendis esinenud keskpanga juht Jean-Claude Trichet andis mõista, et pank on inflatsiooniriske ümber hindamas.

Põhjuseks Euroopa majanduskasvu oodatust järsem pidurdumine teises kvartalis ning närvilisus finantsturgudel, mis on oluliselt õõnestanud nii Euroopa tarbijate kui ettevõtjate tulevikuusku.

„Lähiaastate hinnaliikumistega seotud riskid on seoses keskpanga majandusprognoosi uuendamisega ümbervaatamisel ning avalikustatakse septembris,“ ütles Trichet, kes alles augusti alguses ütles keskpanga intressiotsuse järel, et inflatsioon euroalal riskib kiireneda.

„Trichet sõnad... võivad viidata sellele, et euroala intressimäärade tõusutsükkel on läbi,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Commerzbanki valuutastrateeg Lutz Karpowitz.

„Me ei oota Euroopa Keskpangalt tänavu enam uut intressimäärade tõstmist,“ ütles BNP Paribas panga valuutastrateeg Steven Saywell.

Mõned analüütikud prognoosivad euroala inflatsiooni alanemist tuleval aastal vähem kui 2%-le, kuna toormehindade tõusu mõju väheneb. Euroala suurimas majandusruumis Saksamaal aeglustus inflatsioon augustis juuli 2,6 protsendilt 2,4%-le.

„Olukorras, kus euroala majanduskasv nõrgeneb, laenupakkumise kasv aeglustub ning inflatsiooniline surve euroala kasvumootoris väheneb, on vähe riske inflatsiooni kiirenemiseks,“ ütles agentuurile Dow Jones ING panga ökonomist Carsten Brzeski.

Euroopa Keskpank on tänavu euroala intressimäärasid kergitanud kahel korral – aprillis ja juulis, tõstes need 1,5%-le. Samas lubas näiteks USA keskpank augusti alguses, et intressimäärad jäävad nulli lähedale veel vähemalt kaheks aastaks ning ka Jaapani ja Suurbritannia intressimäärad on ülimadalal.

Hetkel kuum