27. september 2011 kell 12:22

"Yes, we can!"

Giorgos Papandreou kinnitas Berliinis, et Kreeka täidab lubatud reformid. Saksa töösturid vastasid, et ei näe eriti võimalusi Kreekasse investeerida.

Berliinis Saksa Tööstuse Keskliidus (BDI) peetud kõnes kutsus Papandreou riiki Saksa investeeringuid, toonitades, et Kreeka väärib usaldust. "Võin garanteerida, et Kreeka täidab kõik oma kohustused." Peaminister lubas, et tema valitsus astub kõik vajalikud sammud bürokraatia vähendamiseks ja riigi muutmiseks konkurentsivõimeliseks. "Me ei ole vaene riik, vaid riik, mida on halvasti juhitud," vahendas Reuters Papandreou sõnavõttu.

Ühtlasi nõudis Kreeka minister oma riigi suhtes respekti, viidates kriitikale kreeka mentaliteedi aadressil. "Põlgus on täiesti vale tee. Mida me soovime, on respekt."

Euroopa maksumaksja raha investeeritakse võlgade kaotamisse ja riigi tugevusse, et Kreeka muutuks jälle iseseisvaks ja vähem sõltuvaks. "Yes, we can," tsiteeris Papandreou Berliinis USA presidenti Barack Obamat ja ütles, et Euroopas on potentsiaali kasutamaks kriisi võimalusena tõeliseks muutuseks.

Saksa töösturid vastasid kreeklase tulihingelisele kõnele siiski ausalt, et ei näe hetkel suuri võimalusi peaaegu pankrotis Kreekasse investeerida. "Investeerimiskliima ei ole seal praegu selline, et tugevalt investeerida," ütles keskliidu president Hans-Peter Keitel ning kutsus kreeka ettevõtjaid üles olema patrioodid ning mitte kolima oma ärisid välismaale.

"Ükski välismaine investor ei lähe sellesse riiki, kui vastu tulevad riigist lahkuvad kreeka investorid," märkis ta.

Ateenast tuli varsti pärast Papandreou Berliini-kõnet teade, et Euroopa Liidu, Euroopa Keskpanga ja IMFi ekspertide rühm pöördub veel sel nädalal Kreekasse tagasi. Täna õhtuks on plaanitud Papandreou õhtusöök kantsler Angela Merkeliga.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum