3. oktoober 2011 kell 9:07

Vene firmad tahavad Moskva asemel Londoni börsile

President Dmitri Medvedevi plaan muuta Venemaa pealinn globaalseks finantskeskuseks võib õnnetult läbi kukkuda, sest üha suurem hulk ettevõtteid eelistab enda väärtpaberid Moskva asemel noteerida Londoni börsil.

Venemaa suurim kullafirma viis oma aktsiad juulis Moskva börsilt Londonisse ning riigi suurim väetisetootja on kaalumas sama sammu. Maailma suurima energiaeksportija firmad teenivad praegu tõusvate toorainehindade tõttu rekordilisi kasumeid, kuid üha suurem hulk firmasid eelistab noteerida aktsiad välismaal, et vältida kauplemisseisakuid, valuutakõikumisi ja regulatsioone, mis on Moskvas märksa jäigemad kui Euroopas.

Polyus Gold International teatas, et läks Londoni börsile pääsemaks paremini ligi välisinvestoritele, samas kui OAO Phosagro näeb aktsiate Suurbritannia pealinna viimist kui enda "ülimat eesmärki".

Vene firmade aktsiatega kauplemine Londonis on mahtude poolest Moskvat edestanud juba viimased 13 kuud ja erinevus saavutas kolme aasta rekordi augustis, kui Londoni kauplemismahud olid 50% suuremad.

Dmitri Medvedev on muutnud finantssektori üheks majanduse ümberpööramise nurgakiviks, samas kui märtsis taas presidendiks kandideeriv peaminister Vladimir Putin ütles, et Venemaa peab hoiduma "liberaalsetest eksperimentidest".

"Me tõesti eelistame osta Londonist aktsiaid," ütles Bloombergile Santa Fes baseeruva Thornburg Investment Managementi portfellihaldur Lewis Kaufman. "Venemaa ambitsioonid kapitaliturgudel ja üleüldisem valmidus mitmekesistada majandust on endiselt ajast maas," lisas ta.

Venemaa on Maailmapanga hõlpsa äritegevuse indeksis Uganda ja Etioopia järel 123. kohal ning Transparency International paigutab Venemaa korruptsiooni indeksis lausa 154. kohale ehk isegi Liibüast tahapoole.

Bloombergi andmeil on Venemaa ainus neljast suurest arenevast turust (Hiina, India ja Brasiilia), kus aktsiate noteerimise maht Londonis ületas kohalikul turul müüdud aktsiate mahtu.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum