Anne Oja • 4. oktoober 2011 kell 15:01

Rehe: raha on kuni aasta aega laenamiseks liiga kallis

Lähema 6-12 kuu jooksul napib finantsturgudel raha või on see liiga kallis, mistõttu soovitab Sampo Pank Eesti riigil laenuvõtmisest hoiduda.

Ernst&Young, Taani ja ka IMF on mõista andnud, et Eesti majandusele annaks ekspordi hääbumisel hoogu riigi investeeringud. Äripäev küsis, mida analüütikud arvavad sellest, kui Eesti riik võtab laenu ja hakkab midagi ehitama või muul moel kohalikku majandust töö ning tellimustega turgutama.

Kommenteerib Sampo Panga tegevjuht Aivar Rehe.

Pank ei prognoosi Eestile 2012. aastal majanduskriisi, see tähendab majandusele negatiivseid kasvunumbreid kahel ja enamal kvartalil järjest.

Eesti majanduse vedavaks jõuks on ja jääb ekspordisektor. Valitsus on esitanud 2012. aasta riigieelarve parlamenti, mis on pingeline, aga sisaldab juba praegu taasiseseisvumise järgset suurimat investeeringute taset koos Euroopa Liidu fondidega. Kõike seda pean tänases keerulises keskkonnas piisavaks meetmekogumiks, mis tagab meile küll numbriliselt tagasihoidliku, kuid siiski positiivse majanduskasvu.

Rahvusvahelised rahaturud on laenamise suhtes nii pankadele kui riikidele praegu äärmiselt ebasoodsad. Rahalist ressurssi on piiratult ja see on ebaproportsionaalselt kallis, mistõttu pank ei soovita Eesti riigil kaasata rahvusvahelistelt võlaturgudelt täiendavaid vahendeid lähema 6-12 kuu jooksul. 

Hetkel kuum