4. oktoober 2011 kell 7:44

Taani suunab riigi raha ehitusse

Taani uus vasaktsentristlik valitsus plaanib majanduskriisi lahendamiseks suurejoonelist konjunktuuriprogrammi.

Eilsest peaministrikohal olev Helle Thorning-Schmidt teatas, et Taani majandus saab 10 miljardi Taani kroonise (1,3 mrd eurot) rahasüsti teede, raudteede ja jalgrattateede remondiks. Samuti on plaanis renoveerida sotsiaalmaju ning muuta keskkonnasõbralikumaks eramajad.

Peaminister usub, et meetmed loovad juurde palju uusi töökohti, mis omakorda toovad maksude näol raha riigikassasse. “Oleme oma majandusplaani üle väga uhked. Me usume, et see aitab meil kriisist läbi tulla ja tagada heaoluriigi tulevik,” ütles Thorning-Schmidt eile valitsuse programmi tutvustades.

Plaanis on aastaks 2020 juurde luua vähemalt 135 000 uut töökohta. Samuti saavad ajutist maksusoodustust firmad, mis investeerivad uude masinaparki või tehnoloogiasse. Samuti on plaanis langetada oluliselt tulumaksu – kui palju täpselt, selgub läbirääkimistes ametiühingute ja tööandjatega.

Taanis on praeguse seisuga Skandinaavia nõrgim majandus. Tööpuudus on 6,2 protsenti, eelarvedefitsiit tõuseb ennustuste kohaselt tuleval aastal 4,6 protsendini SKP-st.

Ühtlasi plaanib uus valitsus lõdvendada senist karmi immigratsioonipoliitikat, kaotada piirilt ära vahepeal karmistatud kontrollid ning lõpetada immigratsiooniministeeriumi tegevus.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum