Anne Oja • 4. oktoober 2011 kell 13:23

Reinsalu: riigi laenuga pole vaja tarbimist elavdada

Madala laenukoormusega Eesti ei peaks ekspordi äralangemisel püüdma riigi võetava laenuga kohalikku majandust elavdada, arvab riigikogu majanduskomisjoni liige Urmas Reinsalu.

"Ma arvan, et laenu kaudu majandust ja seeläbi ka tarbimist elavdada pole kõige ratsionaalsem, see pole kuigi jätkusuutlik. Edu mootoriks peaks olema ikkagi eksport," selgitas Reinsalu.

Ernst & Youngi ning Oxford Economicsi sügisesest euroala majandusprognoosist selgub, et kuigi Eesti eeldatav majanduskasv tuleb tänavu 7,2%, varjutavad majanduse kiiret arengut järjest aeglustuv ekspordi kasv ning euroriikidest kõrgeim 5%ne inflatsioonitase.

„Uuring näitab järgnevatel aastatel aga olulist ekspordi kasvu pidurdumist. See tähendab, et kui sisenõudlus ja investeeringud ei taastu, peab Eesti majanduse edasist kasvu vedama valitsussektor oma investeeringutega," märkis Tallinnas uuringutulemusi kommenteerimas käinud Oxford Economicsi makromajanduse vanemanalüütik Lloyd Barton.

„Kuigi süvenev võlakriis võib tugevalt kahjustada Eesti ekspordimahtusid, annab Eesti väike riiklik sisevõlg lootust, et Eesti valitselus on positsioonil, kust on võimalik riigile avalduvat väliskeskkonna mõjusid majanduse survet leevendada läbi rahaliste stiimulite,“ rääkis Barton.

Taani uus vasaktsentristlik valitsus plaanib majanduskriisi lahendamiseks suurejoonelist konjunktuuriprogrammi. Eilsest peaministrikohal olev Helle Thorning-Schmidt teatas, et Taani majandus saab 10 miljardi Taani kroonise (1,3 mrd eurot) rahasüsti teede, raudteede ja jalgrattateede remondiks. Samuti on plaanis renoveerida sotsiaalmaju ning muuta keskkonnasõbralikumaks eramajad.

 

Hetkel kuum