Anne Oja • 17. oktoober 2011 kell 4:05

Ootame 25%list kasvu

Mullu plaane muutnud ja tehnoloogia-investeeringute tõttu rohkem kui poole miljoni krooniga kahjumisse jäänud laenukeskkond isePankur loodab sirutada haarmed välismaale ning juba tänavu 25%-list laenumahu kasvu.

2011. aasta lõpetab laenukeskkonda majandav Sõbralaen ilmselt juba kasumis, rääkis Äripäevale ettevõtte juht Pärtel Tomberg. Suur osa senistest tehnoloogiainvesteeringutest olid tingitud korporatiivklientide vajadustest, mistõttu kasutas isePankur kallimaid tehnoloogiaid ja lahendusi, mis Eesti-sisese portaali seisukohalt olid n-ö kahuriga kärbse tapmine, selgitas Tomberg.

2010. aasta lõpetasime oodatult kahjumiga, lisas ta märkides, et kui arenduskulutused välja jätta, on keskkonna tegevus siiski väikeses plussis. Kõige vanem ja üks suuremaid sama valdkonna ettevõte Zopa Inglismaalt lõpetas Tombergi sõnul oma viienda tegevusaasta ca 300,000 eurose kahjumiga ning suurim platvorm USA-st LendingClub oma neljanda tegevusaasta 10 miljoni dollarilise kahjumiga,

Tombergi kinnitusel pole Sõbralaen Rootsi ega Soome laienemisest loobunud, kuid viib selle ellu teistmoodi ning hiljem. "Esialgu oli plaanis laieneda läbi eraldiseisvate lehekülgede ja kohalike partneritega ühisettevõtete, kuid leidsime, et see strateegia ei oleks jätkusuutlik ning muudaks administreerimist keerukamaks," selgitas ta.

Praegu valmistab isePankur ette uuendatud platvormi, mis võimaldaks kiiremini välismaale laieneda. "Soovime see aasta avada keskkonna klientidele Saksamaalt, Hollandist ja Šveitsist, kus tegutsevad sarnased leheküljed. Lisaks sellele muidugi ka Rootsi ja Soome, kuid esmajärjekorras eelnimetatud riigid, sest nende potentsiaal on suurem," ütles Tomberg.

Aasta lõpul toob isePankur välja suuremahulise uuendusega nii olemasolevate teenuste vallas kui ka paar uue teenusega. "Tehnoloogiaäri suunal saame paari kuu jooksul esitleda esimest õnnestunud projekti, kus oleme sarnase keskkonna üles seadnud väljaspool Eestit," märkis Tomberg.

Kahe uue projektiga on ettevõte jõudnud läbirääkimiste lõpufaasi ning proovib vähemalt ühe lepingu veel tänavu allkirjastada. "Samuti oleme loonud koostöö ühe Eesti tarkvarafirmaga, mis pikas perspektiivis peaks mõlemale firmale avama väga suure turu, kuid sellest saame lähemalt rääkida peale esimeste testprojektide lõppu," lisas ettevõtte juht.

Esimesel tegevusaastal vormistati isePankuri keskkonnas 134 000 euro ning teisel aastal 400 000 euro väärtuses laene. 2011. aastaks eeldab laenukeskkond 25%-st kasvu ehk mahtu summas ca 500 000 eurot.

Krediidikontrollisüsteemide tõhustamisel astus isePankur viimase aasta jooksul suure sammu edasi. 2010. aasta esimese kuue kuuga väljastatud, kuid hapuks kiskunud laenude maht langes selle tulemusel 15% pealt 2,3%ni.

"Seega võib öelda, et portfelli kvaliteet on väga konkurentsivõimeline pankadega võrreldes," kommenteeris Tomberg kommertspankade ja kiirlaenufirmadega konkureeriva laenukeskkonna tõhusust.

OÜ Sõbralaen 2010. aasta käive oli 221 000 krooni ja kahjum 539 000 krooni. Aasta varem olid vastavad numbrid 9000 ja 75 000 krooni. Sõbralaenu omanike ring on praeguseks päris lai, suurimale omanikule Pärtel Tombergile kuulub firmast 29%.

Hetkel kuum