Rootsi pangad saavad karmimad kapitalinõuded

Katre Pilvinski 24. oktoober 2011, 16:01

Rootsi kavatseb kehtestada oma pankadele karmimad kapitalinõuded kui Baseli Pangajärelevalve Komitee tahab rakendada teistele Euroopa pankadele.

Pangajärelevalve komitee plaanib Euroopa pankade kapitalinõuet tõsta seitsmelt protsendilt 9,5 protsendini. "Stockholmi regulaatorid tahavad, et riigi neljal suurimal pangal oleks põhikapitali (Tier 1) koefitsient paar protsentpunkti rohkem kui miinimum 10%, mis on Rootsi eesmärk aastaks 2013," vahendas Bloomberg Rootsi finantsinspektsiooni peaökonomist Lars Friselli.

Frisell lisas, et kui asjad lähevad Euroopas halvemaks, võivad nad pankadele anda eesmärgi täitmiseks rohkem aega. 

Rootsi on andnud märku, et riigi pangad peavad vastama rangematele eesmärkidele kui kapitalinõude kasv 2,5 protsendi võrra, mida Baseli komitee tahab kehtestada süsteemselt olulistele laenajatele. Samuti on Rootsi valitsus öelnud, et tahab oma reegleid kehtestada varem kui Baseli komitee.

"Põhjamaade pangatööstus on neli korda suurem kui riikide majandus, mis tähendab, et rangemad kapitalinõuded on süsteemiriskide korvamiseks vajalikud," sõnas finantsturgude minister Peter Norman.

Valitsus avaldab laenuandjatele – sealhulgas Skandinaavia suurimale Nordea Bank AB-le – konkreetsed eesmärgid aasta lõpuks, ütles Norman. "Siiski kõik kapitalinõudeid karmistavad reeglid rakendatakse aegamööda," lisas ta.
"Rakendamine kestab 2013. aastast kuni 2019. aastani, kuid kes teab, kus majandustsükkel on sel ajal," märkis Norman.

Täna enne lõunat kerkis Nordea aktsia hind 1,1% võrra, 58,65 Rootsi kroonini. Swedbanki aktsia kerkis 0,7% ja SEB 0,5%. Handelsbankeni aktsia kukkus 0,2 protsendi võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    26. October 2011, 11:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing