Sirje Rank • 4. mai 2012 kell 7:15

Moody’s võib kärpida Rootsi pankade reitinguid

Rootsi pangad on mures – juba tuleval nädalal võib reitinguagentuur Moody’s kärpida Rootsi pankade reitinguid, kirjutab tänane Rootsi päevaleht Svenska Dagbladet.

Pankadele tähendaksid sellised arengud laenuraha kõrgemat hinda, mis ei jääks kajastumata ka pankade klientide rahakotis.

SEB panga juht Annika Falkengren ütles lehele, et reitingukärbet pole pank küll ära teeninud. Viimase kahe aastaga on pank  kõigi parameetrite poolest tugevamaks muutunud.

Samasugused on arvamused Handelsbankenis, mis on praegu Rootsi pankadest kõrgeima reitinguga. Eriti ärritab panka, et kogu sektorit vaadatakse tervikuna, selle asemel, et tõsta esile erinevate pankade tugevusi ja nõrkusi.

Handelsbanken on saanud hoiatuse, et reiting võib alaneda kahe pügala võrra, SEB-l, Swedbankil ja Nordeal ühe pügala võrra.

Põhjuseks olevat see, et Handelsbankenil on väljastatud laenudega võrreldes kõige vähem hoiuseid. Nii sõltub pank kõige enam turu finantseeringust. Suurim kaotaja oleks aga Swedbank, millel on Rootsi pankadest kõige madalam reiting.

Ka Swedbankis ja Nordeas ollakse pahased, kuna finantskriisist saadik on pangad oma bilansse oluliselt tugevdanud. Reitinguagentuur ei näi seda hindavat.

Põhjendus, miks Moody’s Rootsi pankade suhtes reitingukärbet plaanib, on lehe andmeil poliitiline. Nn vaikimisi riigi garantii on vähenenud. Varem on Rootsi riik alati kindlalt pankade taga seisnud ning olnud valmis kriisis appi tulema. Nüüd on Rootsi poliitikud selgelt välja öelnud, et riigi toetus on vähenenud. 

Hetkel kuum