Sirje Rank • 16. november 2011 kell 8:01

Kesk-Euroopa valuutad eurotormis

Euroala võlakriisis pole väljaspool eurot tingimata turvalisem, kirjutab FT täna Kesk-Euroopa valuutadest, mis on eurotormi laastavate tagajärgede kartuses tuntavalt nõrgenenud.

Eelkõige on investorite meelemuutust tunda saanud Tšehhi, mille valuuta on seni Kesk-Euroopas n-ö turvasadamaks olnud.

Korraga on investoritele koitnud, et Tšehhi majanduse käekäik sõltub väga suures osas ekspordist uue majanduslanguse lävel euroalale (eksport euroalale moodustab 49% Tšehhi SKPst), Nii on paljud korraga meelt muutnud ja Tšehhi krooni müüma hakanud. Viimase viie päevaga on Tšehhi kroon odavnenud 2,5% niigi nõrga euro vastu. Täna kaupleb kroon euro suhtes 25,772 krooni tasemel.

Ungari forint on euro suhtes nõrgenenud enam kui 3% ja kauples täna 315,9 forinti tasemel eurost. Poola zlott on nõrgenenud 1,5%, kaubeldes täna 4,433 zloti tasemel eurost.

Ungari ekspordi osakaal euroalale moodustab 44% SKPst, Poolal 20%. Venemaal võrdluseks alla 10%.

Poola keskpank on asunud zlotti kaitsma ning teisipäeval andis ka Ungari keskpank märku, et on mures valuuta liigse odavnemise pärast. Prantsuse panga Societe Generale analüütikud prognoosivad, et keskpangal tuleks forinti kaitseks intressimäärasid 200-300 baaspunkti võrra tõsta, et mõjutada raha pagemist riigist.

Ungari riskib kaotada oma investeerimisjärgu reitingut. Riigi pangad on löögi all valitsuse järeleandmistest Šveitsi frangis võetud laenudega hätta jäänud ungarlastele.

Eile kärpis Moody’s ka Poola pankade reitinguväljavaadet, olles samuti eriti mures Šveitsi frankides väljastatud laenude pärast, mida zloti odavnedes on järjest keerulisem teenindada.

Investorite jaoks näib olevat uus „kuum“ teema Kesk-Euroopa valuutade lühikeseks müük euro vastu. UBSi analüütikud leiavad, et pigem oleks Tšehhi krooni lühikeseks müük USA dollari vastu parem viis ilmutada oma umbusku Euroopa suhtes.

Hetkel kuum