Silvia Kruusmaa • 7. detsember 2011 kell 9:47

Paabut: inflatsiooni aeglustumine jääb tagasihoidlikuks

Aasta viimase kuu inflatsiooni mõjutab nii kõrgem võrdlusbaas, toiduainete hinnakasvu pidurdumine kui ka pühadeaegsed soodusmüügid. Järgmise aasta hinnakasvu iseloomustavad oodatavad reguleeritud hindade tõusud, ütles Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut. 

Novembris kasvasid tarbijahinnad statistikaameti andmetel aastases võrdluses 4,2% ja kuises võrdluses 0,1%.

Peamiseks panustajateks hinnatõusu olid endiselt eluasemele tehtavad kulutused – soojusenergia, kütte ja elektrienergia hinnad kasvasid aastatagusega võrreldes 8,6% (~34% kogu tarbijakorvi maksumuse muutusest, ütles Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut.

Lisaks mõjutas tarbijahindade kasvu ka toiduainete hinnakasv (ligikaudu 25% kogu hinnakasvust) – eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 4,3%. Toiduainete hindu mõjutavad ka sesoonsed tegurid – värske köögivili oli eelmise kuuga võrreldes 10,3% kallim.

Toiduainete hinnad kasvasid eelmise kuuga võrreldes 0,7%. Kolmandaks nn panustajaks tarbijahinna muutusesse oli transport andes ligikaudu 17% kogu tarbijahinna muutusest ning seda mõjutas aastatagusega võrreldes kallinenud mootorikütus (aastatagusega võrreldes on bensiin 95 selle aasta novembris ~13% kallim). Eelmise kuuga võrreldes on bensiin küll mõnevõrra odavam (1,1%), ent diislikütus oluliselt kallim (7%).

"Aasta viimase kuu inflatsiooni mõjutab meie hinnangul nii kõrgem võrdlusbaas, toiduainete hinnakasvu pidurdumine kui ka pühadeaegsed soodusmüügid. Selle aasta keskmiseks tarbijakorvi maksumuse muutuseks prognoosime 5%. Järgmise aasta hinnakasvu iseloomustavad oodatavad reguleeritud hindade tõusud (alates 1. jaanuarist on kallim nii elektrienergia kui ka gaas) ning maksumuudatused (alkoholi ja tubakaaktsiisi muutused), mistõttu inflatsiooni aeglustumine on ilmselt seni oodatust tagasihoidlikum," ütles analüütik.

Hetkel kuum