Sirje Rank • 9. detsember 2011 kell 8:33

Rootsi kõhkleb ELi kokkuleppega liitumise üle

Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt pidas enne Ülemkogu arutelude jätkumist nõu Rootsi parlamendi Euroopa Liidu asjade komisjoniga.

Eile õhtul Brüsselis alanud ja täna Aasia turgude avanemiseks lõppenud esimese arutlusvooru järel selgus, et kõiki 27 riiki ELi aluslepingute muutmiseks nõusse ei saa. Rootsi kõhkleb, kas liituda kokkuleppega, mida on valmis omavahel sõlmima euroala riigid ning need riigid väljaspool euroala, mis on valmis vabatahtlikult eelarvekontrolli karmistama.

„Ei ole nii, et Rootsi, mis ei ole euroala liige, tahaks liituda reeglitega, mis on kohandatud ilmselgelt euroala riikide jaoks,“ ütles Reinfeldt agentuurile TT.

Küsimusele, kas vabatahtlik liitumine nende reeglitega kätkeks Rootsi jaoks mingeid riske, vastas peaminister, et ilmselt mitte. Samas ei olnud Reinfeldtil Brüsselisse sõites mandaati liituda sellise kokkuleppega, mis öiste maratonkõneluste tulemusel sündis.

Rootsi parlamendi Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Carl B Hamilton ütles Rootsi majanduslehele Dagens Industri, et tunneb asjade sellise käigu pärast muret.

„Rootsi jaoks on olukord väga murettekitav, kuna me riskime kõrvale jääda,“ ütles ta.

Rootsil on valida, kas liituda kokkuleppega vabatahtlikult või jääda tihendatud majanduskoostööst kõrvale. „Vabatahtlikkus seisneb selles, et nõustutakse ühiselt kokku lepitud reeglitega,“ ütles Hamilton.

„Samas see, mis siiani teada on (uute reeglite kohta – toim.) ei näi Rootsi jaoks problemaatiline, kuna me oleme juba omal käel teinud rea otsuseid, mis riigi rahanduse korras peavad hoidma,“ ütles Hamilton. „Pigem on asjad nii, et ülejäänud Euroopa teeb nüüd seda, mida Rootsi on juba teinud.“

Hetkel kuum