Sirje Rank • 9. detsember 2011 kell 7:10

ELi liidrid tugevdavad kriisipuhvrit

ELi liidrid, kes jätkavad täna teist päeva Brüsselis kõnelusi rahaliidu alustalade kindlustamiseks, otsustasid eile lisaks eelarvereeglite karmistamisele tugevdada ka rahaliidu kriisikassat.

Lepiti kokku, et euroala keskpangad laenavad IMFile 150 miljardit eurot, millele euroalast välja jäävate riikide keskpangad lisavad veel 50 miljardit, vahendas agentuur Bloomberg.

Euroopa liidrid loodavad, et selline „sissemakse“ ärgitab ka suurte reservidega arenevaid riike nagu Hiina euro päästmiseks õlga alla panema. Läinud kuul toimunud G20 riikide tippkohtumisel need plaanid eriti vedu ei võtnud.

„Ma hindan seda, et Euroopa on ilmutanud liidrirolli ning loodan, et teised teevad samuti oma osa,“ ütles IMFi juht Christine Lagarde.

Fookus nihkub nüüd taas Euroopa Keskpangale, mis kummutas eile lootused, et keskpank võiks senisest jõulisemate tugiostudega võlakirjaturul raskustes riikidele appi tulla. Siiani on keskpank võlakirju ostnud 207 miljardi euro väärtuses.

Keskpanga juht Mario Draghi toonitas eile, et keskpanga mandaat ei luba riikide võlgu rahastada. Ei luba ka IMFi kaudu, kuna juriidiliselt korrektne vangerdus läheks vastuollu ELi alusleppe vaimuga.

Itaalia võlakirjade tootlus kerkis seepeale taas 44 baaspunkti võrra, 6,43%-le.

Samas andis keskpank omaltpoolt „hingamisruumi“ uue intressikärpe näol ning pakkudes pankadele täiendavat likviidsusabi. Samuti ütles Draghi, et keskpank võib toimida euroala ajutise päästefondi EFSF agendina, pakkuda oma teadmisi ja eksperte, kuid mitte fondi rahastada.

Lisaks otsustasid ELi liidrid tuua euroala alalise päästefondi ESM käivitamise aasta võrra ettepoole, 2012. aasta suvesse. Fondi rahastamise üle vaidlused alles jätkuvad – Saksamaa on vastu ESMile panganduslitsentsi andmisele, mis võimaldaks fondil Euroopa Keskpangast raha laenata.

Samas tegi Saksamaa olulisi järeleandmisi nõudmistes, et erasektori laenuandjad osaleksid võimalike kahjumite kandmises.

„Otsekohesemalt öeldes: meie esmane lähenemine erasektori kaasamisele, millel olid võlakirjaturgudele väga negatiivsed tagajärjed, on nüüd minevik,“ ütles Ülemkogu president Herman Van Rompuy.

Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi kiitis eile valitsusjuhtide kokkulepet nii eelarvereeglite karmistamise kui päästemehhanismide osas.

„See on euroala liidrite jaoks väga hea tulemus ja sellest saab alus heale eelarvekokkuleppele ning distsiplineeritumale majanduspoliitikale euroala riikides,“ ütles Draghi.

Hetkel kuum