11. detsember 2011 kell 10:16

Pikimalt on ministritoolil istunud Urmas Paet

Taasiseseisvunud Eesti staažikaim minister on 105 ministritoolil istutud kuuga tänane välisminister Urmas Paet.

Kui Andrus Ansip on oma eelkäijatest kordades kauem istunud peaministritoolil, siis kõiki ministriameteid arvesse võttes on temast staažikamad ministrid aga hoopis praegune välisminister Paet ja hetkel napilt ka skandaalselt poliitikast lahkunud kunagine keskkonnaminister Villu Reiljan. Ansip möödub juba uue aasta veebruaris staaži poolest Reiljanist, kuid Paetile järele jõudmine on keerulisem, kuna ka Paet jätkab ministrina.

Ministristaažide arvutamisel on arvesse võetud perioodi alates Eesti taasiseseisvumisest 1991. aasta augustis kuni käesoleva 2011. aasta lõpuni.

TOP 10 staažikamat ministrit nimetatud perioodil (andmed on ümardatud umbes ühe kuu täpsusega):1. Välisminister Urmas Paet – 8 aastat ja 9 kuud (Reformierakond; olnud ka kultuuriminister).2. Villu Reiljan – 7 aastat ja 5 kuud (endine Rahvaliidu liige; olnud keskkonnaminister).3. Peaminister Andrus Ansip – 7 aastat ja 4 kuud (Reformierakond; olnud ka majandusminister).4. Kultuuriminister Rein Lang – 6 aastat ja 11 kuud (Reformierakond; olnud ka välis-, ja justiitsminister).5. Tõnis Lukas – 6 aastat ja 10 kuud (IRL; olnud haridusminister).6. Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts (IRL; olnud ka peaminister).7. Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo – 5 aastat ja 10 kuud (IRL; olnud ka kultuuri- ja kaitseminister).8. Kaitseminister Mart Laar – 5 aastat ja 8 kuud (IRL; olnud ka peaminister).9. Märt Rask – 5 aastat ja 2 kuud (endine Reformierakonna liige; olnud sise- ja justiitsminister).10. Ivari Padar – 5 aastat (Sotsiaaldemokraatlik Erakond; olnud põllumajandus- ja rahandusminister).

Kümnest kõige kauem ministriametis olnud poliitikust pooled on ka praegu ministrid. Kõige rohkem staažikamaid ministreid esikümnes on IRList, samas esimesest neljast kolm on reformierakondlased.

Kõige lühemat aega järjest on ministriametis olnud Rein Lang, kes 2005. aastal pärast Kristiina Ojulandi oli kaks kuud välisminister. Ojulandi ametist lahkumise põhjuseks oli kaitsepolitsei aruanne, mis tõi välja välisministeeriumis riigisaladustega ümberkäimisel valitseva korralageduse.

Teine vaid kaks kuud ametis olnud minister on Toomas Varek, kes oli siseminister pärast Ain Seppiku tagasiastumist 2003. aasta veebruaris. Seppiku tagasiastumise põhjus pärines 1985. aastast, mil ta ENSV ülemkohtus töötades kandis ühena kolmest kriminaalkolleegiumi liikmest ette kohtuotsuse, mis mõistis vangi "nõukogude võimu solvanud" koolipoisid ja sulges vaimuhaiglasse Eesti rahvast ülistanud teisitimõtleja.

Kõige lühemat aega ametis olnud peaminister on Andres Tarand, kes juhtis valitsust 1994. aasta novembrist 1995. aasta aprillini, kuna senine valitsusjuht Mart Laar pidi rublaskandaali tõttu ametist lahkuma, koalitsioon jäi siiski püsima.

Vähem kui aasta aega järjest ametis olnud ministreid on taasiseseisvunud Eestis olnud mitmeid, ministrid vahetusid eriti tihedalt 1990ndatel.

Autor: Piret Reiljan, Indrek Kald

Hetkel kuum