16. detsember 2011 kell 15:11

Monti: võlakriis võib Euroopa lõhestada

Itaalia peaminister Mario Monti hoiatas reedel, et võitlus võlakriisiga võib lõhestada Euroopa, kui osad riigid ei suuda oma poliitilise ülimuslikkuse näitamise vajadust alla suruda.

Monti sõnul peaks võlakriisiga võitlemisel otsima suunda, mis tagaks pikaajalise jätkusuutlikkuse ja mitte kasutama ära probleemi tõsidust, et rahuldada lühiajaliselt mõne riigi soovi oma poliitilist ülemvõimu demonstreerida. „Et Euroopa areneks ühtsuse, mitte lõhede suunas, ei tohi me lubada, et praegune kriis tooks kaasa konfliktid voorusliku Põhja ja väidetavalt omakasupüüdliku Lõuna vahel,” ütles peaminister reedel Roomas toimunud konverentsil.

Saksamaa kantsler Angela Merkel on seni aktiivselt pooldanud automaatseid sanktsioone  eelarvedefitsiidi vähendamise plaani vastu eksivate riikide suhtes, olles sellega tekitanud pahameelt võlahädaliste seas. Viimased kardavad, et liigne kärpimine tooks kaasa veelgi suuremad majandusraskused ja viimasegi lootuse kadumise võlakriisist väljuda.Merkeli seisukohtade taga seisab Saksamaa Bundesbank, mis on rõhutanud, et ainus viis kriisist väljumiseks on kasinusmeetmete kasutuselevõtt. 

 

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum