Ettevõtja: saime laenu väga hästi

20. detsember 2011, 00:00

Eesti Panga teatel on ettevõtete laenukoormus tänavu vähenenud, järgmisel aastal plaanib mitu ettevõtjat investeeringuid ka laenuraha eest. Näiteks mahutite tootja Estanc võttis sel aastal laenu ja võtab ka järgmisel aastal, kuna ettevõte on tegemas ajaloo suurimaid investeeringuid.

“Oleme teinud just suured investeeringud laenuga ning ka järgmiseks aastaks on meil suuri investeeringuplaane laenuga, omafinantseering tuleb kasumi arvel,” sõnas Estanc ASi juht Vaido Palmik. Ta ütles, et laenu võeti seetõttu, et investeeringud on väga suured ning need hõlmavad uue halli ehitust ja suurte seadmete sisseostu.

Palmik märkis, et pangas laenu küsimisel probleeme ei tekkinud. “Seekord saime küll väga hästi. Laenukomitee käis meil äsja külas ning nad ootavad meie järgmist laenutaotlust,” lausus ettevõtte juht.

Ettevõtte juhi sõnul jääb investeering sel aastal 1,8 miljoni euro juurde. Järgmisel aastal on võimalikud eri stsenaariumid –1,8 miljonit kindlasti, aga võib-olla küünib investeering 4–5 miljoni euroni. “Need on ettevõtte ajaloo suurimad investeeringud,” märkis Palmik. Ta nentis, et tänavu on seadmete investeeringu taga 40% ulatuses ka EASi toetus.

Palmik rääkis, et nemad pole oma järgmise aasta majandustulemuste koha pealt kindlasti pessimistlikud. “Töötame energiasektoriga ja energiasektor on majandusest üldiselt alati vähemalt aasta maas. Järgmise aasta suhtes oleme me väga positiivselt meelestatud, küll aga see, mis pärast tuleb, teeb natuke ettevaatlikuks.”

Laenu abil on soodsam. Puidutöötlemisettevõtte ASi Barrus juhatuse liige Janar Tammjärv märkis, et järgmisel aastal kavatsevad nad tootmisesse investeerimiseks laenu võtta. “Investeerime järgmisel aastal laenuvahendite eest. Kasumiprognoosid on konservatiivsed. Investeerime laenu abil, kuna nii on soodsam,” rääkis Tammjärv.

Tema sõnul investeerib firma tuleval aastal põhivahenditesse ehk tootmisesse, ka tänavu investeeris Barrus laenu abil.

Estonian Celli finantsjuht Artjom Sokolov märkis, et ettevõte plaanib tuleval aastal investeerida konkurentsivõime säilimisse ning seda omavahendite arvel. “Investeerime konkurentsivõime säilimisse tootmise omahinna langetuse kaudu – protsessi efektiivistamine on märksõna,” lisas ta.

Sokolovi sõnul hõlmab see seadmepargi uuendust. “Kokku räägime umbes 25 miljonist eurost kolme aasta jooksul. Investeerime kogunenud kasumi arvel.”

Finantsjuhi sõnul on investeeringute maht selle aastaga võrreldes oluliselt kasvanud. “Me investeerisime sel aastal väga vähe, tegime ettevalmistusi, mis on pikaajaline protsess, ja nüüd tõenäoliselt järgmine aasta alustame sellega. Ka tänavu tegime investeeringud omavahendite arvel,” rääkis finantsjuht.

Eesti Pank teatas, et Eesti ettevõtete ja majapidamiste võlakoormus on 2011. aastal märgatavalt vähenenud. Ettevõtete võlakoormus SKP suhtes kahanes II kvartali lõpuks 115%ni ja majapidamistel 51%ni. Ka järgmisel aastal ületavad laenu tagasimaksed uute laenude mahtu.

 

Tasub teada

  • Ettevõtete võlakoormus väheneb

Eesti Panga koostatud majanduse rahastamise ülevaatest selgub, et nii Eesti ettevõtete kui ka majapidamiste finantskäitumine püsib sel aastal konservatiivne.
Finantssektori poliitika allosakonna juhtivspetsialist Viljar Vald ütles, et ettevõtete müügikäive on jõudsalt taastunud majandusaktiivsuse ja eelkõige tugeva välisnõudluse tõttu suurenenud ning ettevõtted on oma tegevuse rahastamiseks kaasanud eelkõige lühiajalist krediiti.
Pikaajaliste investeerimislaenude käive on tema sõnul samas kasvanud tagasihoidlikult, kuna uusi investeeringuid on finantseeritud pigem ettevõtete siseallikatest ehk kasvanud kasumitest. “Välisomandis ettevõtted on aktiivselt kaasanud välismaiseid laene,” lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. December 2012, 12:36
Otsi:

Ava täpsem otsing